| Princessee a întrebat:

Verisoarei mele, de 12 ani, are probleme cu caderea parului.
Ce ar trebui sa foloseasca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca verisoarei tale, ii cade parul, cred ca poti face ce am facut si eu gemenelor mele cand erau mai mici : am amestecat intr-un borcan urmatoarele : 50 ml gaz, 1 sticluta de ulei de ricin ( de la farmacie ) si facultativ,- 3 catei de usturoi pisati. Am uns radacina parului cu o pensula inainte de a se spala pe cap si apoi am facut prisnite cu prosopul f. cald, stors si tinut asa pe cap pana se racea si iar il bagam in apa cat mai fierbinte ( cat suportam la mana ) si stors, il asezam iar pe cap, repertand asta de 2, 3, 4 ori - cat timp si rabdare are, apoi se spala parul cu un sampon usor de urzica ( asta este cel mai bun, dupa spusele coafezei mele - femeie in varsta, care a vazut multe la viata ei ) - se face asta ori de cate ori se spala parul, adica o data pe saptamana este cel mai bine ( tot sfatul ei fiind si acesta ); am facut asa si caderea parului a incetat cam dupa a doua sedinta. Eu am facut asa fetelor mele timp de 1, 2 luni vara, fiindu-mi mai usor. Treptat a inceput sa nu mai cada parul si chiar sa vedem pufuleti noi ce incepeau sa creasca. Acum fiind la casa lor, stiu ca de cate ori se intampla din cauza stresului sa fie iar in aceiasi situatie, revin la asa zisa reteta minune si care este la indemana oricui ( ele inlatura usturoiul din reteta sa nu miroasa la serviciu ). Ii doresc verisoarei sa aiba rabdare si sa astepte rezultatele care nu vor intarzia sa si apara. si sa ii mai spui ca daca isi unge genele seara de seara cu ulei de ricin, va avea gene mai dese. Mult succes, lucien.

8 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Am raspuns si deoarece nu mi s-a recunoscut parola ( nu stiu de ce )raspunsulk meu il gasesti la anonime eu am scris de uleiul de ricin si gaz si facultativ -usturoi. si prisnite cat mai calde si cate poate sa faca ...nu stiu de ce nu mi s-a recunoscut parola si acum da ...deci raspunsul meu il vei gasi la anonime desi l-am semnat cu lucien. numai bine.

| fabiola a răspuns:

Este recomandat un control medical pentru ca poate avea o carenta de vitamine si minerale.

| Brotacelu a răspuns:

Exista la farmacie o solutie pentru caderea parului, da` nu mai stiu cum se numeste

| Amelia87 a răspuns:

Ulei de ricin, am auzit ca ajuta. happy

| eu_4161 a răspuns:

Zii sa foloseasca balsamsam sau Haldoen Scholden

| biby29 a răspuns:

Pai sunt mai multe optiuni:cumpara-i revalid de la farmacie(sampon sau tablete)+o cutie cu multivitamine, sau sa-si faca masca cu ou amestecat cu ulei de ricin, sau sa se clateasca cu infuzie de frunze de nuc...

| ioana17bebe a răspuns:

Sa se dea cu ulei de ricin amestecat cu un galbenus de ou, sa stea vreo 10-15 minute, apoi sa se clateasca cu ceai de urzica...sa faca asta macar odata pe luna.multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Un control la medicul dermatolog, endocrinolog și analize de sânge poate elucida misterul printr-un diagnostic prezumtiv-diferențial-tratament specific.
Sănătate.
Pa, pa.