| adelaadelina a întrebat:

Vi se pare bine sa nu poti avea increderein doctori din orasul in care locuiesti?
sa-ti fie frica sa mergi la medic din cauza iincompetentei lor? astept pareri si sugestii!
multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andi a răspuns:

Tare. daca intrii cu o sacosa sa vezi ce bine esti vazut, daca intrii cu mainile goale...dezamagire.eu sunt din sulina iar varul meu dan nicolcenco a facut o banala operatie de apendicita, si au uitat doctorii sa inckida un vad de sange si peste 6 zile l-au luat in tulcea in faza finala si abia a scapat cu viata.

8 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Si nu numai datorita incompetentei, ci si nepasari! ...doctorul a depus Juramantul lui Hipocrate...pacat ca sunt din ce in ce mai putini care inca isi tin juramantul...

| bunica a răspuns:

Medicii in general sunt ca si bucataresele, unele fac mancarea foarte buna iar altele cat s-ar straduii nu ese mancarea gustoasa. cei incompetenti sunt cei care au facut facultatea cu ajutorul buzunarului, lui taticu si experimenteaza pe noi."unii nu toti"

daniela
| daniela a răspuns:

Trebuie sa treci peste un astfel de sentiment pentru ca nu tori doctorii sunt la fel. Stiu ca e greu dupa ce din incompetenta unora, prostia altora si mai ales indiferenta multora acum suferi. Nu trebuie s-ti fie frica de doctori in general. Unii sunt milosi si buni si sigur iti pot alina suferinta si te pot insanatosi. Nu te lasa prada disperarii.

| mioara a răspuns:

Da am mers la un alt dr, m-a durut un genunchi 2 ani si am gasit rezolvarea in medicamentele naturiste am luat 2 saptamani si parca mi a luat cu mana /aveti incredere in medicamentele naturiste /

| yadora a răspuns:

Nu mi se pare normal, dar se intamla adeseori, ceea ce este frustrant pentru pacienti fiindca nu au bani suficienti sa mearga in alta localitate si sa-si rezolve problemele.Desi locuiesc intr-un oras mic spitalul are un chirurg pe cinste care s-a implicat in cazuri destul de grave pe care alti doctori din asa renumitele spitale mari din BUC., CTA... le-au refuzat categoric. E o mana de fier si un meserias pe cinste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La o clinik-n Ct. o doctora nici nu stie sa citeasca o radiografie, la piciorul stang mai aveam putin ligament si ala "tocit" si ea-mi spune ca n-am nimic desi ma durea la deal/vale, de scari nu mai spun in ce dureri le urkm/coboram si-mi spune sa ma ung cu diclac ca-mi trece cu putina rabdare ca doar sunt tanar, sa suport! si am fost peste 2 saptamana la noi in C-voda la o clinica si a ras doctorul de incompetenta proastei din Ct si ma programat pentru. fizioterapie si peste o luna imi injecteaza o substanta, nu stiu cum ii spune adusa din afara si sa nu spun de spitalul C-voda ca trebuie' sa platesti pentru. orice chiar si sa-ti schimbe asternuturile sau pentru. o pastila altfel te lasa sa te chinui, cu asigurare medikla la care nu stiu de ce dracu o platesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi se pare normal! eu am umblat mult prin spitale si iti pot spune ca am observat ca multi medici si-au ales aceasta meserie doar pentru ca e banoasa.pe bune! am vazut femei in durerile nasterii care aveau nevoie de putina atentie si erau jignite, repezite, bruscate, pot spune ca li se incalcau toate drepturile omului si ale pacientului! sau am vazut oameni in varsta tratati foarte prost si luati peste picior! sau copii abandonati in spitale si in salonul carora nu puteai intra de miros.imi aduc aminte ca pe acesti copii ii tratau doar cu fenobarbital ca sa doarma si sa nu deranjeze...si cate si mai cate...
Am ajuns la concluzia ca totul depinde de noi! trebuie sa ne unim si sa ne cerem drepturile! sa cerem respect si atentie.este ceea ce meritam pentru ca noi platim medicii pentru aceste lucruri.mentionez ca nu pot generaliza acest lucru pentru ca am intalnit si medici buni, chiar exista asa ceva, exista medici care isi iubesc meseria si o practica cu placere si onoare.revin la ce spuneam mai devreme si insist ca totul depinde de noi.sunt atatia medici tineri care nu au un loc in spitale(chiar si alte cadre medicale)pentru ca locurile sunt ocupate de persoane infecte si fara suflet! eu sunt hoatarat ca atunci cand merg la un medic sa inregistrez mereu convorbirea si in cazul in care mi se incalca vreun drept sa fac reclamatie la Colegiul Medicilor.trebuie sa luam atitudine.eu traiesc acum in strainatate si mi-as dori mult ca acei medici din romania care au uitat ce rost au pe acest pamant, sa vina o zi aici si sa vada ce inseamna aceasta meserie. s-ar simti rusinati si ar pleca capul! sunt convinsa!

| pisi dy a răspuns:

Draga mea, lasa deoparte astfel de sentimente! tu iti spui mereu ca n-ai incredere in doctori numai ca sa nu te duci sa -ti rezolvi problemele, convinsa fiind ca toti sunt incompetenti! poate mai multa incredere ai in "doftoroiaie", vrajitoare, taiat sub limba si alte astfel de practici! nu te obliga nimeni sa te duci la acel medic pe care il consideri incompetent! si de unde stii tu ca e incompetent? daca deja stii ce ai si ce tratament trebuie sa ti se dea de ce te mai duci la doctor? ia tratamentul pe care crezi ca trebuie sa-l iei si gata! te-ai gandit ca poti sa ceri o a doua sau a treia opinie? e dreptul tau si ar trebui sa ti-l asumi singura, dar daca doi sau trei doctori iti pun acelasi diagnostic e posibil ca problema sa nu fie la ei...lasa sfaturile babesti si du-te la medic inainte sa nu fie prea tarziu! uite cum a facut regretata Anca Parghel:nu s-a mai dus la controalele anuale sau bianuale OBLIGATORII, deja stia ca se poate sa aiba metastaza, a stat asa cu semnele bolii( hemoragii, dureri in sfera genitala)si dupa aia s-a dus fuga la clisme cu cafea cand era prea tarziu. din asta trebuie sa intelegi ca trebuie sa ai TU grija de tine, sa mergi la medic, sa-l schimbi daca simti ca nu ai incredere in el si sa iei lucrurile preventiv, nu cand e prea tarziu, nu mai suporti durerea si astepti sa faca doctorul minuni.Si nu uita:doctorul lucreaza cu "materialul clientului"! Asa ca, curaj!