| roxanne_7813 a întrebat:

Vineri am fost la dermatolog si am fost dianosticata cu dermatita periorala; mi-a prescris crema Rozacreme si ganudoxy ca antibiotic timp de 6 saptamana; am inceput tratamentul dar simt ca sunt mai iritata si ma mananca mai rau ca inainte; in plus parca iritatia din jurul gurii a avansat; este aceasta crema buna si in cat timp ar dispare aceasta iritatie si mancarime; mi-a spus sa utilizez creme numai de la avene tolerance extreme dar nu mai utilizez creme pentru ca observ ca sunt mai rau ca inainte

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca tratamentul nu da rezultate, trebuie sa te consulti cu medicul dermatolog pentru a-ti prescrie alt tratament.

| Ge0riflame a răspuns:

Buna. Din cate stiu eu ( poti intreba si dermatologul), in momentul in care iei tratamentul trebuie sa te astepti ca timp de 2-3 saptamanii strarea pielii se va inrautatii sau va stagna si dupa cest timp se va vindeca. Trebuia sa iti fi spus medicul lucrul asta. E normal pentru acel tratament, desi putini reusesc sa reziste cu ideea ca se inrautateste starea pielii, dar repet, e normal. Eu m-am informat multa vreme si mi-am luat Triderm crema, e vreo 10 lei si in 2-3 zile trece, imi dau seara si dimineata. pori sa incerci si tu, mie mi-a facut bine. Mi-am dat si cu fond de ten pe timpul tratamentului si nu m-a afectat, desi nu e recomandat. Singura problema este ca aceasta boala a pielii recidiveaza, poate reaprea. Mie imi trece si imi apare la interval de cateva luni dar nu intr-o forma grava, pentru ca o tin in frau cu Triderm crema.

| nico_3594 a răspuns:

Incearca sa folosesti samponul VISHY Dercos Antimatreata ( ala verde ). La mine a functionat excelent de la primele folosiri. ATENTIE : Dupa samponare trebuie sa stai 10 min cu el pe cap dupa care te clatesti bine. Daca te vei spala doar cu el garantez ca totul va fi ok. Succes!

| Ge0riflame a răspuns (pentru nico_3594):

Dermatita o are pe fata, nu in cap laughing