| user5493 a întrebat:

Viremia VHB nu trebuie sa fie paralela cu fibroza ficatului? De ce unii au viremie de ordinul milioanelor si au fibroza 0 sau 1, si altii au viremie mica sau nedectabila si au fibroza mai mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Exact.

2 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Pentru ca distructia ficatului se face in timp si nu imediat, iar in prima faza ficatul reuseste sa compenseze distructia.
Apoi viremia este o determinare a numarului de clone virale intr-un anumit timp, si nu a tuturor clonelor care au fost produse in organism. Asta inseamna ca poate pacientul ala cu ficat cirotic si viremie mica, poate a avut niste perioade cu viremie imensa.
Apoi la pacientii cu ciroza severa, nu mai exista celule hepatice destule pentru a produce o viremie mare.

| user5493 explică (pentru gyzzard):

Pai da dar unii au viremie de ordinul milioanelor si au doar f0 sau f1..inseamna ca viremia le-a fost luata tocmai cand virusii nu au apucat sa distruga celulele hepatice? depinde de momentul viremiei, sa inteleg?

| gyzzard a răspuns (pentru user5493):

Exact.