| lovecats123 a întrebat:

Voi cate calorii consumati pe zi? Este de ajuns să consum 600-700?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Numarul de calorii depind e varsta, greutatea si inaltimea omului. 600-700 sunt pentru subnutritii din Africa.

| Sn4k3 a răspuns:

Gasesti calculator caloric pe internet.

| CuriousStuff a răspuns:

Metabolismul bazal al unui om obliga la consumarea de ~1200 de calorii pe zi. Metabolism bazal inseamna cat consuma corpul tau doar ca sa functioneze, fara sa mai faci absolut nimic altceva, nicio miscare, nici-un efort. 600 sunt mult prea putine. Chiar si daca vrei sa slabesti nu trebuie sa ai un deficit caloric asa mare...

| anamariarot a răspuns:

Nu sunt suficiente, avand in vedere ca sigur faci si altceva decat sa dormi... Intr-o viata ideala, cand omul face cel putin jumatate de ora de miscare si nu sta doar la pc, sunt prea putine 600-700

| DovleacTurbat a răspuns:

Esti fata/baiat? Sedentar/activ? Oricum consumi prea putine.