| PrincessConsuela a întrebat:

Voi ce medicamente luati de raceala si isi si fac efectul? Vreau sa zic ca abia mai pot sa respir. Picaturi pun cam degeaba si tratamente naturiste, hm... merg da au nevoie de ajutor...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DaniiWtf a răspuns:

Pai pentru simptomele usoare de obicei eu iau Algocalmin... daca e spre rau iau Nurofen.Pentu gat iau Strepsils... Ceaiuri calde inloc de paa. si ce pot sa mai spun
Sper sa te faci bine happy!

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la medicul de familie, care sa te asculte la plamani, sa nu fi facut bronsita sau pneumonie si care sa-ti prescrie tratamentul adecvat. Daca faci febra, sigur iti va recomanda un antibiotic, un antiinflamator (ex. nurofen, paracetamol). Pentru nas, exista Biorinil, care ti-l poate prescrie gratuit medicul si care din toate descongestionantele nazale, la fetita mea, isi face efectul cel mai bine si imediat. Ar mai fi remediile homeopate, dar acestea, e de preferat, sa le iei atunci cand boala e la inceput. Sanatate maxima!

| abcdefghijk1234567891011121314151617 a răspuns:

Pai incearca oscillococinum. Poti lua Nurofen. Daca ai febra poti lua Paracetamol.
Acum depinde cai ani ai: poti sa le spui printilor sa se duca la o farmacie si sa spuna care e starea ta, iar, farmacista, sigur le va da ceva.
sau sa te duci tu la farmacie.

Daca vine medicul tau d familie, sigur el va prescrie ceva.

Sper sa te faci bine!:*