| Copilaaa a întrebat:

Voi ce părere aveți despre vaccinuri? V-ați vaccina copii? Dacă da de ce, dacă nu de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vaccinuriule au salvat milioane de vieti. Daca nu ar fi existat, unul din 5 copii nascuti ar fi murit inainte de a atinge varsta adulta. A foarte foarte rar efecte adverse semnificative (unul la cateva milioane de doze), iar mortalitatea indusa de vaccinare este atat de mica incat aproape nu poate fi calculata (oricum, de milioane de ori mai mica decat mnortalitatea nevaccinarii). Sigur ca mi-as vaccina copiii, asta le va asigura o stare de santate buna si sansa ed atrai pana la adanci batranete. De ce i-as vaccina? Fiindc avreau ca ei sa profite de cuceririle stiintei, nu sa traisca ca in Evul Mediu.

| CuriousStuff a răspuns:

Da, o sa ii vaccinez, pentru ca stiu riscurile asociate atat vaccinarii cat si refuzului vaccinarii. Si prefer 2 zile sa faca febra decat un copil mort sau mai rau...

| KillaNoFilla a răspuns:

Dupa aparitia vaccinurilor, populatia globului a explodat. Sper ca e destul de clar cu afirmatia asta.