| AvalohAlyn a întrebat:

Voi cum vă imunizați?(intariti imunitatea)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Eu încerc să am o alimentație sănătoasă (multe fructe și legume), evit băuturile acidulate (sunt dănătoare tensiunii arteriale în primul rând) și îndulcite, prăjeli, grăsimi, beau cam 2 litri de apă plată etc. Fac zilnic mișcare minim 30 de minute. Evit medicamentele pentru fiecare problemă minoră (de exemplu dacă am o durere de cap nu iau imediat Algocalmin).
Toate cele bune!

| Anonima163333 a răspuns:

Buna! Mancand sanatos, multe legume si fructe, desi nu imi prea plac.
Fac sport, cat de mult pot.Ma hidratez.Incerca sa mananc rar la fastfood.Beau multe sucuri de portocale (vitamina C) si mananc lactate (calciu).

Mai multe alimente benefice pentru sistemul imunitar sunt;
-supa de pui
-usturoiul
-ghimbirul
-citricele
-ardeiul iute
-broccoli
-ciupercile
-varza
-migdalele

Detalii:

https://www.nestle.ro/......l-imunitar