| nuspuncinesunt2 a întrebat:

Voua vi se pare normal ca un copil de 12 ani sa aiba 65-70 de kilograme si ca inaltime 1.70-1.72?
E supraponderal sau obez sau ceva?
Pentru inaltime greutata e buna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este o greutate normala, fiind considerat supraponderal.
Greutatea maxima la 12 ani si 1.70m trebuie sa fie de maxim 60kg.

| sierra1 a răspuns:

Nu e buna dar nici creșterea nu e (nici pe departe) gata!

| nuspuncinesunt2 explică (pentru sierra1):

Din cate stiu parintii copilului sunt inalti. Tatal lui are 1.97-1.98 si mama lui 1. 90

| Ana2920 a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Aaa atunci inseamna ca este ca si părinții lui (la înălțime) si de asta e asa

| nuspuncinesunt2 explică (pentru Ana2920):

Probabil.Tocmai de aceea intrebam.

| Frank51 a răspuns:

Adică tu la 12 ani ești mai înalt decât mine? laughing tulai doamne.

| nuspuncinesunt2 explică (pentru Frank51):

Da, ma.Da moi (mua)e fata. Si eu am 1.70 dar am 58 de kilograme.Si nu am 12 ani.
Dar intrebam de altcineva care are 12 ani si la varsta lui are 1.70 si 70 kg.

| Frank51 a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Este foarte mult, dar probabil este normal dacă părinții lui sunt foarte înalți.

| CassiusAlexander a răspuns:

Da, mi se pare destul de normal.

| Ana2920 a răspuns:

In nici un caz nu este normal. La 12 ani ar trebui sa ai înălțimea maxim de 1.50-1.60 iar greutatea maxim 50 si ceva.

| nuspuncinesunt2 explică (pentru Ana2920):

Sunt multi copii asa.1.70 si 70 kg.

| Ana2920 a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Da, dar mai putini. Cei care se dezvolta mai repede. Depinde de om