| anonim_4396 a întrebat:

Vreau ajutorul vostru urgent!
Mi s-a accentuat depresia, coșmaruri și chiar mi-e teamă să nu mă sinucid!
Daca sunt la 112 îmi poate da la telefon un psiholog?
Vreau sa vomit pastilele!
Sunt disperat!
Am și probleme cu orientarea, neliniștea, memoria!
Sunt din Reșița!
De pe net nu răspunde niciun psiholog!
Rog seriozitate și să nu mă luați la mișto!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca suni la 112 iti vei lua o amenda grasa, ei nu se ocupa cu cei care sunt recomandati pentru sp 9.

| Donsavas a răspuns:

Suna la acel nr anti suicid dacă vrei sa vorbesti cu un specialist. Vorbeste cu medicul tau sa ti schimbe tratamentul si tine te de medicatie!
Mergi la cea mai apropiată farmacie si cumpara niste cărbune medicinal! Acesta este bun in intoxicatii acute.
Poti merge de urgență singur la un spital de psihiatrie si sa ceri ajutor. Iti pot da tratament acasa sau te pot înterna, cu acordul tau.
Ai grija de tine!

| Florin1935 a răspuns (pentru Donsavas):

Deci,oarecum am reușit să mă liniștesc chiar de la olanzapina!
Din păcate eu am mai avut episoade genul și văd că apar atunci nu iau medicația.
Medicul mă avertizat că dacă nu iau tratamentul experiențele negative pe care le simt se vor amplifica!

| Țoglă a răspuns:

SOS 0800 801 200 antisuicid psihologie.

| Rd79 a răspuns:

Daca chiar ai incercat sa te sinucizi si ai luat pastile, ar fi o idee foarte buna sa suni la 112.

| lorena66 a răspuns:

Totul va fi bine, stai calm. am câteva sfaturi:
1)mergi la spital
2)poți încerca sa le elimini acasa. nu o lua ca pe o gluma: poți sa-ti bagi degetul cum ar veni mai spre gât ( pe la sfârșitul limbii) și vomită.
3) nu te panica. cele mai multe studii arată ca daca tu chiar ai impresia ca mori intr-un fel, (poți sa nu fi consumat pastilele) atunci chiar ai sa mori: fie prin infarct, fie orice altceva, prin aceleași simptome, pentru ca ceea ce simțim, emoțiile, starea asta de "îmbolnăvire", "moarte" au loc cand anumite toxine (trimise de la creier) sunt eliminate și au exact același efect ca pastilele.
4) Tataie, suna la 112. o sa te alegi, cel mai probabil(dacă continui cu aceasta frica, agitație) cu un sicriu minunat ❣️. Lasa amenda. odată ce-ti pierzi viața, o pierzi de tot. banii ii poți recâștiga.

| AnaQ a răspuns:

In primul rand trebuie sa te liniștești un pic, aerisește bine o cameră și stai întins pe pat, pune-ti căștile în urechi și asculta muzica calmanta https://youtu.be/KWL4AzsKomw
In al doilea rând un psiholog te ajuta cu sfaturi pentru a putea avea gânduri pozitive, nu ți le baga el în cap. Tu singur îți poți controla gândurile negative. Gândește pozitiv: închide ochii și, gândește-te că ești pe o pajiște plina cu verdeață, cu flori, soare și un cer curat. Repeta gândul, imaginează-ti o apa limpede cu lebede, vântul care adie, soarele călduț de primăvară. Etc
Repeta în minte de 50 de ori sunt bine, nu vreau să îmi iau viața, am motive sa trăiesc, sunt sănătos, am tot ce îmi doresc, daca duc lipsa de ceva voi rezolva problema, nu trebuie sa gândești că, dacă îți iei viața vei scăpa de chin, chinul abia după incepe. La 112 UPU nu au psiholog, plus că aștepți acolo de îți trece depresia, te asigur.
Îți recomand să iei magneB6 ( magneziu pentru oase și vitamina B 6 pentru creier - îți odihnește creierul este excelent) și Xanax pentru depresie. Vorbește cu un medicul de familie despre pastile și cu un psiholog la un cabinet particular. Prețuiește-ți viața!

| AnaQ a răspuns (pentru AnaQ):

Uite sa te liniștesc un pic am trecut și eu prin lucruri asemănătoare că tine. Bine eu am avut atacuri de panică 3 într-o dimineață la interval de maxim 15 min, nu am ajuns atât de grav dar totuși aveam și eu diferite gânduri îngrozitoare precum că sunt bolnava psihic, cu inima, cu capul etc am mers și am făcut controale nu am avut absolut nimic, apoi mă gândeam că paralizez citisem pe internet. O doamna psiholog mi-a recomandat pastilele care le-am menționat mai sus. Eu am luat magneB6 3 luni și Xanax foarte puțin timp deoarece îmi dădeau o stare foarte proasta. De asta trebuie sa vorbești cu un medic și un psiholog despre problema ta, dar te sfătuiesc să procesezi exact cum ți-am zis eu cu muzica și gândurile cat mai pozitive, încearcă să faci diferite activități relaxante, ieși cu prietenii in aer liber, dacă ești major și nu ai ocupație urgent cauta-ti loc de muncă, te iei cu colegii cu ce ai de făcut acolo, e chiar plăcut, uiți de probleme, iar cu coșmarurile știu cum e am trecut și eu prin asta in acea perioada ( am trecut peste de una singura, nu cu psiholog) îmi aduc aminte că în perioada aia era vară și bătea noaptea vântul afara se auzea foarte tare iar creierul meu "panicat " a interpret sunetul vântului că niste sunete de fantome. Eu tresăream prin somn ajungeam destul de sus și asta de 4-5 ori pe noapte - horror. Am trecut peste, nu am nimic și sunt bine. Ai grija de viața ta, ești norocos că o ai, alții și-ar dori sa poată trăi dar sunt bolnavi au Sida, Cancer etc etc și știu că mai au puțin de trăit și prețuiesc fiecare clipa cu orice preț. Ia aminte, ai o singura viața, trăiește-o din plin cu bune și rele.

| sIncognito a răspuns:

O problema care am observat-o la tine de-a lungul timpului e faptul ca oferi crezare oricarui gand care-ti vine in minte. Stii, o trasatura a maturitatii ar fi aceea de a nu crede orice gand sau idee care se iveste, fie ea venita din exteriorul sau interiorul tau. Cand crezi absolut orice iti vine in minte, mai ales in starea ta fizica si psihica, e prea probabil sa ajuti procesul de autodistrugere care are deja loc.

| cristiflori98 a răspuns:

Uite poti sa vorbesti cu mine, nu am Facebook dar iti dau instagramul meu si o sa te ajut.
criss_criss8 am o poza cu un buchet de flori in mana da mi mesaj