| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi albesc dintii, cum pot face asta fara aparate de la dentist fara din astea. Un proces mai spre natural daca se poate pls.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Dintii tind sa capete o culoare galbena sa sa isi piarda albul stralucitor ca urmare a unei game vaste de factori. Tratamentele pentru albirea dintilor, indiferent daca optati pentru cele farmaceutice sau pentru remedii naturiste, sunt considerate destul de sigure si eficiente. Trebuie sa tineti, insa, cont de faptul ca indiferent de varianta pentru care optati, dintii nu vor fi albiti in totalitate. De asemenea trebuie sa luati in considere faptul ca remediile naturiste sunt in general mai ieftine mai sigure.
http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-albirea-dintilor

| Justmed a răspuns:

De fapt bicarbonatul nu albeste dintii este un fel de miciuna a poprului ...nici pasta de dinti cu efecte de albire nu ajuta prea mult deoarece aceasta este capabila doar sa elimine petele formate in urma consumului de cafea etc...Singura posibilitate este accea de a consulta medicul stomatolog dar pentru aceasta interventie este nevoie sa ai o varsta 20+ deoarece in urma acestei interventii smaltul dintiilor se distrug! sper ca am fost de ajutor

| baru a răspuns:

Sall. Cu sare. Intareste si gingia. Nu are efect negativ. Pa1

| Rockart a răspuns:

Spală-te pe dinţi regulat, de cel puţin 2 ori pe zi, şi cu bicarbonat de sodiu de 2 ori pe săptămână.

Răspuns utilizator avertizat
| Luissa123 a răspuns:

Incearca si tu cu bicarbonat de sodiu(vezi sa nu inchiti doar pune pe dinti) happy da vrei mai multe idei cauta pe googletongue

| Ella3133 a răspuns:

Tamponezi dintii cu zeama de lamaie, dar nu te da de multe ori, risti sa striti zmaltul dintilorwinking

| DeeeaLoveSP a răspuns:

Spala'te cu bicarbonet. Cam de 2 ori pe saptamana, daca te speli prea mult ti se slabesc dintii. Funda? puppy dog eyes

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute

| Tzukushi a răspuns:

Citeste aici despre albirea naturala a dintilor, experienta personala

http://mariabeautytips.wordpress.com/......i-sfaturi/

| YOUYOU10 a răspuns:

Am auzit ca bicarbonatul de sodiu e bun pentru inalbirea dintilor happy

| Stefanoviciosolavista a răspuns:

Pai capsunile albesc dintii si ii face mai puternici. Poti sa te speli cam o saptamana cu bicarbonat de sodiu pe dinti iar apoi treci din nou la pasta de dinti (de preferat Colgate).

| denisa0008 a răspuns:

Pai natural se spala dintii cu sare, in loc de pasta de dinti.chiar daca e dureros(am incercat) e eficient

| AlexaSweet2000 a răspuns:

Cu sare!