| GirlDeyutsa_8064 a întrebat:

Vreau sa imi dati niste tratamente naturale pentru acnee. Dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnonimGirl a răspuns:

Http://www.scapa-de-cosuri.eu/ Aici gasesti multe tratamente si scapi de cosuri in numai trei zile! Bafta!

7 răspunsuri:
| danutza_2917 a răspuns:

Sa nu crezi tot ce citesti pe net, nu vei scapa de acnee in 3 zile in nici un caz. Trebuie sa descoperi care este cauza acesteia si pe aceea s-o tratezi nu cosurile aparute pe piele. De obicei trebuie sa-ti schimbi dieta, (asta include si o cura de detoxifiere a organismului), produsele de igiena si dupa un timp care poate fi de la cateva saptamani pana la luni vei vedea rezultate. Contacteaza-ma pe id dpocaznoi@yahoo.com si te voi ajuta. Bafta!

| vlladd a răspuns:

1. Alimentaţia. Va evita :
- orice aliment dulce : zahăr, miere, prăjituri, ciocolată, bomboane, fursecuri, chec…
- fructele confiate : papaya, smochine, curmale, prune, caise, stafide
- alimentele foarte bogate în histamină : carnea şi preparatele de porc, orice produs lactat (şi mai ales laptele), plămâni, intestine, sânge, ficat, piele, ton, anşoa, sardină şi murăturile de orice fel
- uleiul de floarea soarelui, cel de soia şi de arahide
- cafea, -cola, cacao, alcool, fumat, alimentele sau / şi sucurile acidulate din comerţ care conţin „E"-uri
- prăjelile, afumăturile, carnea grasă, alimentele foarte bogate în colesterol (unt, ouă, pielea şi orice fel de organ animal), margarina
- orice tip de gumă de mestecat
Dieta va consta doar din alimente fierte şi crude, alături de un aport cât mai bogat de legume, fructe şi cereale integrale. Va consuma doar ulei de măsline şi ulei de in alimentar. Va aduce un aport însemnat de :
- vitamină A, folosind uleiul de cătină 3 x 30 picături / zi (care conţine şi licopen)
- vitamina E : nuci, alune (neprăjite), migdale, uleiuri…
- vitamina C : kiwi, portocale, pătrunjel, varză crudă, roşii…
- acizi graşi omega 3 : ulei de in alimentar 1-2 linguriţe / zi
- Seleniu : usturoi, ceapă, praz, susan, germeni de grâu
- Zinc : nuci, castane, usturoi, soia, fulgi de cereale
2. Se va urmări un reglaj hormonal, consumând zilnic alimente foarte bogate în estrogeni :
- soia (boabe sau preparate din soia)
- spirulină (cel puţin 2-3 grame / zi)
- ulei de primula (2-3 caps. / zi)
3. Va avea un grad bun de hidratare al pielii, consumând 2, 5-3 litri de apă / zi şi folosind o cremă hidratantă pe bază de aloe vera sau / şi Coenzima Q10 sau / şi vitamina E. Recomand şi ceaiul de urzică, atât pentru consum, cât şi pentru aplicaţii locale pe zona interesată, sub formă de comprese
4. Va dormi zilnic cel puţin 8 ore din 24 (ideal ar fi 9-10 ore)
5. Va face mişcare şi va evita sedentarismul

Cura durează între 6-9 luni, iar recomandările de mai sus vor fi respectate întocmai, fără a se omite ceva.

| vlladd a răspuns:

Ai reusit sa scapi de acnee in 3 zile? nu prea cred

| Bubbleee a răspuns:

1. Coaja de portocala
Tratamentul cu coaja de portocala realizat acasa s-a dovedit a fi foarte eficient in tratarea acneei. Pentru tratament coaja de portocala se rade, se amesteca cu putina apa si se aplica pe zonele afectate de acnee.

2. Lamaia
Unul din cele mai simple remedii pentru acnee este aplicarea in mod regulat a sucul de lamaie pe cosuri si acnee. Se lasa sa actioneze timp de maxim o ora dupa care se spala cu apa calduta.

3. Usturoiul
Datorita proprietatilor sale antiseptice, usturoiul este folosit de foarte mult timp in tratarea acneei. Astfel, pentru uz extern specialistii recomanda pacientilor cu probleme sa se frece cu usturoi crud pe zonele afectate de acnee, deoarece ajuta la curatarea pielii de cosuri, pete si furunculi.

Pentru uz intern, specialistii recomanda consumarea a 3 catei de usturoi pe zi, timp de o luna. Aceasta cura purifica sistemul sanguin si curata acneea.

4. Castravete
Castravete ras se aplica pe fata, ochi si gat timp de 15-20 minute, dupa care se indeparteaza cu apa calduta. Acesta este un excelent tonic pentru tenurile acneice si previne aparitia cosurilor si punctelor negre.

Funda plzz? puppy dog eyes

| elenaborosoiu a răspuns:

Eu iti recomand sa cumperi gelul isoterxin este extraordinar e bun si natural,daca nu, gasesti la naturiste un sapun special sau daca nu ai bani sa achzitionezi nici una sapalate cu sapun de casa, asteapta sa se faca ca o masca apoi clateste bine

| GirlDeyutsa_8064 explică:

Scuze,Tink! Anonim mi-a dat niste chestii mai folositoare!