| dani9354 a întrebat:

Vreau sa intru la facultatea de medicina as vrea sa-mi spuneti cum este daca este greu ce este greu daca nu sa-mi ziceti din ce materii trebuie sa dau bacul pentru a intra.mersi mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Eu stiu ca este greu. Multi ani, disectii, foarte multe conventii, conferinte si cursuri. Eu nu am intalnit studenti la medicina care sa aiba timp de plictiseala. Intereseaza-te daca e examen sau doar concurs de dosare; eu stiu ca e si examen din biologie, chimie, ceva de genul.

5 răspunsuri:
| NoName_9903 a răspuns:

Din proprie experienta, intrarea la medicina este cel mai simplu lucru (desi ai forte mult de invatat), comparativ cu ce urmeaza.
Sunt 6 ani in care inveti non-stop, nu poti sa lipsesti in nici o zi, nervii iti sunt pusi la incercare in fiecare moment datorita lucrurilor pe care le vezi. Du-te la medicina doar daca esti pasionat(a) si daca esti gata sa te sacrifici, daca esti pregatit(a) sa iti asumi niste responsabilitati extrem de mari si sa tratezi totul cu seriozitate maxima.
La Medicina nu te poti duce la un examen gandidu-te "trebuie sa-l trec", trebuie sa te duci gandindu-te sa iei 10.
Nu exagerez, mi-a placut fiecare moment si nu as schimba asta pentru nimic in lume, dar este greu.

| ▄ █ ▄ █▄ █ ▄ █▄ █ ▄ █ a răspuns:

Vrei sa dai la fac de medicina. dar la care dintre ele. banuieasc ca la una acreditata... primul lucru intereseaza-te care este acreditatawinkingiar la inscriere vei da un examen. un test grila la .biologie...chimie organica...anorganica...psihologie.bio-fizica...si mai raluca nu mai dezamagi omuwinking... cand iti place un lucru il faci din placere si nimic nu este greu ...multa bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa dai examen la anatomie si sa iti alegi dintre chimie si fizica. sfatu meu este sa dai la fizica ca anatomia este obligatorie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata la biologie si chimie/fizica ca la astea dai examen si in functie de nota primita esti respins sau admif. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai invata sa scrii si dupa-aia, mai vedem, analfabeto!