| cristianorudi7 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati cu niste sfaturi. Nu stiu daca sunt constipat sau daca am alta problema, dar am scaune la cate 2-3-4 zile, cereale cu lapte mananc de 2-3 ori pe zi, apa nu prea beau, legume si fructe mai putin, sport am facut, m-am oprit acum mai bine de un an, eu in momentul actual invat pentru medicina si toata ziua stau in casa. Nu mi s-a mai intamplat asta niciodata, dar de vreo luna, dupa ce ma sterg, pe hartia igienica este o dara de sange, dar nu abundent si nu de fiecare data. Nu am probleme la defecatie, dar v-am spus, nu stiu daca sunt constipat sau daca este altceva. Multumesc din suflet pentru ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Esti constipat, du-te la medic sa iti prescrie ceva

| SunnyDay88 a răspuns:

Nu e bine daca sangerezi. o data la 2 zile nu e constipatie, dar mai rar da. mergi la med de fam si zii de problema cu sangele. in rest incearca sa bei mai multa apa pe zi.sa papi cereale nu e destul. si papa supe si legume radacinoase (telina, morcov, patrunjel...) si cate un fruct si salate ( astea toate inainte de masa propriu-zisa).

| cristianorudi7 explică (pentru SunnyDay88):

Nu sangerez, doar este putin sange pe hartie, atat

| cristianorudi7 explică (pentru SunnyDay88):

Am scaun la 2-3-4 zile, tin evidenta zilelor, pana acum nu am mai avut asa ceva...

| Lou222 a răspuns:

Eu te-as sfatui sa mergi la medic.l mai ales cu chestia aia cu hartia. totusi, mai astepti putin vreo cateva zile. In acele zile trebuie sa mananci ciorba, supa, iaurt si sa bei mult lapte. Daca nu iti trece in vreo 2-3 zile, trebuie sa mergi neaparat la medic.

| cristianorudi7 explică (pentru Lou222):

Nu mi se intampla de fiecare data cand ma duc la baie chestia cu sangele

| Lou222 a răspuns (pentru cristianorudi7):

Pai daca iti trece dupa cateva zile si mananci ce ti-am spus ti-ar putea trece.

| cristianorudi7 explică (pentru Lou222):

De vreo luna, la 2-3-4 zile, adica atunci cand am scuan mi se intampla chestia asta, nu mi s-a mai intamplat asa ceva...

| Lou222 a răspuns (pentru cristianorudi7):

Pai faci cum ti-am spus si dupa o saptamana, daca nu iti trece poti merge la medic. Ar trebui sa mergi, deoarece s-ar putea agrava

| cristianorudi7 explică (pentru Lou222):

Si nu mi se intampla de fiecare data sa fie sange pe hartie, de vreo 3-4 ori mi s-a intamplat...

| meli120 a răspuns:

Daca te ustura atunci poate fii fisura,care trece dupa un anumit timp (o luna, doua). Daca nu poate fii cv legat de colon, care ii mai grav si atunci iti recomand sa mergi la un doctor! In orice caz trebuie sa mananci fructe, daca ai fisuri si atunci iti va trece, dar ideea este sa iti revina scaunele normal!

| cristianorudi7 explică (pentru meli120):

Nu ma ustura, nu ma doare stomacul in nici o ora din zi si din noapte...

| meli120 a răspuns (pentru cristianorudi7):

Atunci mergi la doctor, daca nu te ustura! Ca daca nu e fisura, numai afectiune grava de colon poate sa fie cu sangerari! Si asta nu e bine deloc daca nu ai de fiecare data cand mergi sangerari (acea dara de sange).Aia si doctoral de familie iti poate zice ca este o afectiune grava de colon si o sa te trimita la un specialist! Deci te sfatuiesc sa mergi la specialist si sa faci o colonoscopie, oricum acolo o sa iti faca trimitere si o sa iti recomande doctorul de familie asta.

| meli120 a răspuns (pentru meli120):

Se poate agrava foarte rau, nu cred ca are rost sa te speriu ca esti tanar banuiesc daca inveti pentru medicina! Si banuiesc ca stii cam la ce ma refer la afectiuni grave la colon!
Sper ca te-am convins sa mergi la medic, fara sa te speriu!

| cristianorudi7 explică (pentru meli120):

Dam am 19 ani