| lllorenusssuumeu a întrebat:

Vreau sa merg la ginecolog, pentru ca nu mi-a venit menstruatia de 2 luni si ma mananca acolo jos si imi curge un lichid alb, dar mi-e foarte rusine sa merg la doctorul de familie sa cer trimitere cum ii cer ce sa ii spun trebuie sa eu platesc? si la ginecolog unde cunosc eu este intr.un spital si daca am trimitere mai platesc doctorita? Si cand intru cum ii spun ca nu mi-a venit menstruatia si ce probleme mai am? mi.e imi este ca daca iau trimitere o sa afle mama si nu vreau sa stie ca merg la un colsult pentru ca nu mai sunt virigina va rog sa imi raspundeti si sa fiti expliciti sa inteleg va multumesc o sa dau funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

BTS-urile nu au legatura cu intarzierea menstruatiei. Ti-ai facut un test de sarcina? In legatura cu ce ne-ai intrebat, controlul nu se plateste daca vii cu trimitere de la medicul de familie. Papanicolaul insa nu e gratuit (si e bine sa-l faci, ca-ti arata exact ce ai). Mi se pare ca e vreo 50 de lei.

| Alicezzz a răspuns:

Probabil ai o infectie genitala.Mergi frumos la medicul de familie si spui ca vrei trimitere la medicul ginecolog pentru analiza de secretie si control. Nu ai de ce sa iti fie rusine, nu platesti nimic la medicu de familie (cand iti iei scutire la scoala sau mergi ca esti racita ai dat bani la medicu de fam? Nu) deci si acum este aceeasi situatie mergi frumos si ceri trimitere.Iar cand ajungi in cabinetul medicului ginecolog, ii spui ca ai viata sexuala, ca ai niste mancarimi, ca nu ti a venit mentruatia de 2 luni si o sa te consulte, o sa iti ia secretie vaginala si iti face analize, in functie de rezultat o sa primesti reteta sa iti cumperi pastilele sau ce considera medicul ca tr sa iti dea! Bafta!

| dana12848 a răspuns:

Probabil ca ai vreo infectie...sa nu iti fie rusine ca pana la urma pentru asta sunt medici nu?

| lizy12iul a răspuns:

La ginecolog nu poti sa mergi singura daca esti minora, poti sa mergi cu o prietena care are 18 ani, cred ca platesti daca nu ai trimitere, dar sigur v-a afla mama ta daca ii spui doctoritei.
Nu cred ca o sa coste asa de mult consultatia la ginecolog, iar tot ce spui este confidential..nu stiu pana la urma ar trebui sa ii spui mamei tale fiindca daca ai o infectie urinara o sa trebuiasca sa cumperi pastile, iar daca ii spui mamei tale ca te dernajeaza ceva acolo o sa vrea sa mergeti la o consultatie..deci nu stiu cum ai vrea sa afle.ori de la tine, ori de la doctorita, ori de la ginecolog..nu stiu mai bine ii spui tu fiindca daca e ceva grav o sa ai nevoie si de bani..si in final o sa afle.ori acum, ori peste cativa ani, tot o sa afle.Iar la doctorita poti sa ii spui ca te deranjeaza ceva acolo si ca ai o inflamatie, nu trebuie sa stie toate detaliile, asta vede ginecologul nu ea! ea o sa iti dea doar trimiterea si la ginecolog o sa ii spui exact. Crede-ma nu esti prima fata de varsta ta care nu mai este virgina. Ginecologul a vazut multe la viata lui, nu o sa iti zica nimic..doar sa fi sincera cu el, si poti sa ii spui ca nu vrei sa stie altcineva ca nu mai esti virgina si o sa iti pastreze secretul. Te pup, numai bine! :*