| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa merg la un consult si este cam scump. Daca iau trimitere de la medicul de familie platesc mai putin? si aveti idee aproximativ cu cat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Cu trimitere de la medicul de familie, poti merge la orice cabinet medical sau laborator.Totul este sa aiba contract cu CAS-ul. Daca are contract,nu platesti nimic, in ceea ce priveste consultatia sau anumite analize(care sunt cuprinse in lista de analize decontate de CAS). Restul, procedurile, medicamentele se platesc, in functie de cat s-a stabilit de farmacie sau de clinicile private.Anumite analize(asa cum am patit eu),se deconteaza de CAS, adica nu platesti nimic, chiar daca mergi la un laborator particular, daca ai trimitere de la medicul specialist din Policlinica.
Mai multe detalii, raspunsuri mai multe!

4 răspunsuri:
| RoxxAnnaaaa a răspuns:

De platit platesti mai putin...dar nu stiu cu siguranta cat de putin...

| Kevinel a răspuns:

Din cate stiu eu e gratis doar tratamentul trebuie platit...

| Andrada112 a răspuns:

Paltesti cred ca cu reducere de 50 %...

| Felys a răspuns:

Depinde la ce clinica mergi, sunt diferite preturile, cauta pe net clinici diferite si suna si intreaba si unde iti convine acolo mergi, de pilda in constanta am avut surpriza sa constat ca la euromedic desi consultatia este 100 roni, cu trimitere de la medicul de familie scade la 20, nu stiu in ce oras stai si daca aveti si voi euromedic, dar intereseaza-te si aflii preturile