| User257 a întrebat:

Vreau să scap de anxietate pentru că în unele momente nu pot face lucruri ce vreau să le fac cum ar fi vreau să îmi găsesc un loc de muncă, dar nu pot din cauza că îmi este frică de oameni. Pentru că problema mea nu o am degeaba, este un motiv, nu a fost vina mea că la școală colegii mei făceau bulling cu mine, nu mă lăsau in pace, Am spus dirigintelui și directorului și nu au făcut nimic, eu cred că toți erau împotriva mea, toți colegii din clasă și băieți și fete dar nimeni nu a înțeles că asa sunt eu. Nimeni nu mă poate schimba, asta s-a întâmplat în clasele 5-8, oricum nimeni nu te înțelege. La făcut rău suntem primii, la făcut bine ultimii, niciodată nimeni n-o să dea înainte cu un caracter rau, bullingul m-a afectat foarte rău. Când ies pe afară nu îmi vine să stau mult, nu pot privi în ochi oameni, am suferit traume, tatăl a bătut pe mama și acest lucru m-a afectat. Nu știu ce să fac, dar vreau să rezolv problema de unul singur fără psiholog, nu știu dacă m-ar putea ajuta,vreau să am încredere doar in mine că nu prea mai am încredere,este cel mai bine să nu depinzi de nimeni, nici de părinți nu vreau să mai depind de ei pentru că când îi ajut la treabă profită de mine, vreau sa fiu independent și liniștit și să nu mai aud de nimeni doar mine.Ce credeți că ar trebuie să fac să rezolv situația că nu mai știu ce să mai fac? Vă rog să vorbiți civilizat doar de persoane necivilizate am avut parte, cel mai bun răspuns primește Fundă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In situatia in care esti, nu poti sa-ti rezolvi problema singur fara psihologi sau psihiatri, fiindca tu nu ai pic de incredere in tine si este imposibil sa-ti revii de unul singur.

Va trebuii sa intelegi ca ai mare nevoie de ajutor profesional si peste cateva luni, cand iti mai revii, se poate renunta la medic, dar nu acum!

| sierra1 a răspuns:

~ să scap de anxietate...că nu mai știu ce să mai fac vă rog să vorbiți civilizat~

așa, pentru liniștea noastă, cine te-a diagnosticat cu "anxietate"?

| User257 explică (pentru sierra1):

Nimeni nu m-a diagnosticat dar cred că am anxietate sau timiditate aceste lucruri se întâmplă împotriva voinței mele vreau să fiu normal acest boala mă împiedică să caut un loc de muncă că nu mai am încredere în oameni nici în mine nu stiu cum să rezolv problema dar este foarte greu sau imposibil să o rezolv.

| sierra1 a răspuns (pentru User257):

" User257 : Nimeni nu m-a diagnosticat dar cred că am anxietate"

cinstit: eu cred că te ascunzi după deget și dai vina pe alții pentru eșecurile tale!

Apucă-te de școală/muncă, lasă lenea și lamentațiile

| User257 explică (pentru sierra1):

Nu dau vina pe nimeni pentru eșecurile mele nu mă ascund că nu am de ce, nu îmi este lene nu pot că anxietatea este o boală psihică școală am terminat de mult, daca nu ești capabil psihic și fizic nu te angajează nimeni pentru că trebuie să muncești trebuie să corespunzi cerințelor.

| sierra1 a răspuns (pentru User257):

Recitește ultima propunere pe care ți-am făcut-o mai sus. Noroc!

| RAY a răspuns (pentru User257):

Mergi la un psihiatru te baga pe serlift și treci de fobie aia sociala, iti recomand sa faci un curs de calificare, sa ai o meserie, fără o meserie nu prea găsești ceva bun financiar

| Sophieka a răspuns:

Pai intr-un psiholog nu ai avea incredere, dar in noi acum de ce te increzi?

Roaga-te, fa meditatii gratuite pe Youtube pentru vindecarea ranilor emotionale, pentru bullying, pentru incredere de sine, asculta afirmatii pozitive si rugaciuni si treptat te vei schimba in bine.

Trebuie sa reusesti sa iesi din starea de victima si sa te eliberezi de trecut. Mergi la intrebarile mele unde am postari si link-uri catre meditatii benefice.

Facute zilnic, chiar si adormind pe ele...Iti vor forma conexiuni neuronale sanatoase si te vor ajuta.
De asemenea, poti achizitiona si carti terapeutice, carti de incredere in sine etc.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Varianta cea mai bună ar fi ajutorul specializat, deci un psiholog de încredere. Totuși, nu înțeleg de ce ți-e frică de oameni; oare nu suntem toți la fel? Tu ești o persoană minunată, orice s-a întâmplat în trecut sau ce va fi în viitor! De tine depinde vindecarea și boala! Ar trebui să cauți compania oamenilor; ei ne rănesc, dar tot ei sunt "alifia vindecătoare"! Sunt oameni care prin felul lor minunat de a fi vindecă în noi boli pe care nici un medic nu o poate face. Nu te da bătut; amintește-ți că ești doar într-o stare proastă însă asta nu va ține etern; orice întuneric e urmat cândva de un soare minunat; depinde de noi să-l descoperim! Numai bine!?

| haileewatson a răspuns:

Nu poti rezolva problema asta singur. Trebuie sa mergi la un psiholog. Daca nu mergi situatia se va agrava.

| User257 explică (pentru haileewatson):

Este de mult timp problema și nu știu cum ar putea rezolva problema dacă mă duc la psiholog dacă nu pot sau nu vreau nimeni nu poate să te ajute să vindec boala pentru că anxietatea este o boala psihică.

| 4evergentleman a răspuns:

Scapi daca te expui în situațiile care te sperie, cu multă disciplină și insistenta scapi, dar e greu că ai un bagaj de traume in spate. Fa sex cu o fata mult și o sa te vindeci, și fa sport zilnic.

| Celula44 a răspuns:

Ai zis si tu ca anxietatea e boala psihica, ori psiholog, ori psihiatru. daca stii metodele astea de pe net sau inventate nu functioneaza

| Alinuța00 a răspuns:

Fără psiholog nu faci nimic, nu te poți vindeca singur.Din câte am văzut nu ai capacitatea asta.In concluzie, te duci, o sa ai ceva ședințe și o sa te vindeci.Chestia asta cu " nu vreau ajutorul nimănui" e tot o traumă, tot din cauza comportamentului părinților fata de tine.Doar du te si rezolva problema.

| User257 explică (pentru Alinuța00):

Bine o să incerc dar am nevoie și de tratament medical și ședințe psihologice pentru că să mă vindec dar durează multi ani să mă vindec ca nu se rezolva repede sau toată viața.

| Alinuța00 a răspuns (pentru User257):

Nu cred ca e cazul de o optiune de tratament medicamentos, si numai psihologul decide în cât timp te vei vindeca.E adevarat ca nu o sa te vindeci repede, dar in nici un caz nu o sa durereze toata viata, sau mulți foarte multi ani.

| Alex00615 a răspuns:

Ai nevoie de pastile pentru ca din spusele tale se pare că ai căpătat și un de reglaj chimic. Dacă ești asigurat la CNAS, poți face terapie și psihoterapie gratis la o clinică ce lucrează cu casa de asigurări

| Emirstaf a răspuns:

Eu cand m.am dus la psiholog am fost foarte sceptica, pentru ca avut experiențe trecute cu alti psihologi care m.au lasat rece, dar ultima data chiar am dat de unul bun, care m.a ajutat, si care nu a venit cu sfaturile alea de ti le dau toti, ci care pur si simplu m.a ascultat, si asta a contat cel mai mult. Poti incerca si tu, si nu deznadajdui daca vei da de unul nasol, incearca altii pana gasesti pe acela care sa iti poata fi alaturi

| Gg69Gg a răspuns:

Salut, eu zic ca sa incerci totusi ideea sa mergi la psiholog macar o data chiar daca poate nu iti place, cine stie poate te ajuta. Si faza cu spusu la diriginte si director e degeaba ca ei nu au facut niciodata nimic in privinta asta, bafta!

| User257 explică (pentru Gg69Gg):

Am vorbit cu un psiholog dar nu mă ajutat așa mult vreau sa scap de boala nu să primesc sfaturi, am întrebat psihologul daca pot sa scap singur și mi-a spus că nu pentru îmi trebuie ajutor specializat

| Alinuța00 a răspuns (pentru User257):

Pentru a scăpa de boala tu trebuie să iei acele sfaturi in considerare.Nu stiu ce ti a spus, dar doar asa vindeca psihologul, el dă sfaturi pe care tu trebuie să le urmezi ca sa scapi de anxietate. Daca vrei sa scapi asa una doua te duci la psihiatru pentru un tratament medicamentos, dar nu e cazul.

| ploaiedestele a răspuns:

Bună! Ca cineva care a trecut prin asta și a fost diagnosticat cu anxietate severa. Singura chestie care m-a ajutat a fost sa incerc sa ies din zona mea de confort cat mai mult posibil, prin proiecte la liceu, job uri part time, iesiri cu oameni pe care mu i cunosc asa mult, etc! Iti urez succes!