| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa scap de candida sa localizat la nivelul anigdalitelor ma doare tare gatul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la ORL-ist, nu e de joaca. L:ocalizarea Candida la nivelul amigdalelor nu e prea frecventa, dar e destul de grava. N-ar trebui insa sa fie dureroasa, esti sigura ca nu e altceva?

| dy a răspuns:

Esti sigur/a ca e Candida? De obicei Candida se localizeaza la nivelul mucoasei bucale, apoi faringe si o ia in jos pe tubul digestiv... Daca vrei pentru ameliorare, exista un antiseptic cu efect atat asupra microbilor, dar si a candidei (pentru ca problema este, ca daca-i amigdalita acuta si ai si candita, tratamentul cu antibiotic e contraindicat in candida, iar tratamentul candidei nu ajuta amigdalita microbiana), asa ca, foloseste Codecam- spray care-i pentru amandoua, 2-3 pufuri de 3 ori/zi cam cu 1/2 ora inaintea meselor si ia-ti si Glicerina cu stamicin-solutie cu care badijonezi gura(cu o batoneta mai mare cu vata)la 1/2 ora dupa masa si spalatul pe dinti. Asta pana te duci la ORList. Daca intr-o zi doua nu-ti trece, va trebui oricum sa te duci! Sanatate!

| mioara a răspuns:

Urgent la orl.

| biancag a răspuns:

Puteti gasi mai multe detalii precum si un tratament extrem de eficace cu capsule, Formula Candida in asociere cu Acidofilus Lactobacilus, care sunt naturale 100%, de la Organika; la urmatoarea adresa http://www.tratamente-boli.com/tratamente-candidoza.html

Sanatate multa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Analize de sânge însoţite de un control O.R.L. poate pune un diagnostic diferenţial (tind să cred că ce spui tu este un diagnostic prezumtiv!) şi instituirea cât mai repede a unui tratament corespunzător afecţiunii.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Renuntati la sexul oral, daca nu aceasta este cauza, stimulati sistemul imunitar, imunostim timp de 3 luni, vitamine, nu tratati candida ca nu scapati de ea, numai prin ridicarea sistemului imunitar se poate, in cazuri rare de puroi pe fond de candida se face tratament cu antibiotic, dar numai atunci(adica, cand candida se asociaza cu un streptococ, stafilococ, sau alti microbi ).