| adelynaa a întrebat:

Vreau sa slabesc
am 1.62 si 57 de kg sad
lumea imi spune ca is bine numai sa nu mai pun pe mine
da eu ma vad grasa
ce sa fac sa mai slabesc 5/6 kg?/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rihanna18 a răspuns:

Daca regimul ar fi "usor", am fi toti la regim.

renunta la paine si paste fainoase. renunta la carnea prajita in ulei si mananca numai carne slaba (peste, pui) la cuptor, la gratar sau fiarta. mananca multe legume si fructe, renunta complet la mancarea de tip fast-food, renunta la dulciuri si bauturi acidulate. mananca putin si des (de 5 ori pe zi, in cantitati mici. e mai bine decat sa mananci de 2 ori pe zi dar atunci sa dai iama in mancare).

fa mult sport. poti sa te duci la alergat, sa iesi cu rolele, cu bicicletele sau sa mergi pe jos, timp de macar jumatate de ora, dar in ritm alert (stii cum se spune: mersul pe jos face piciorul frumos). daca ai posibilitatea, du-te la un bazin de inot. este cea mai rapida cale de a slabi/tonifia intreg corpul. Pentru abdomen fa multe abdomene (macar 200/zi daca vrei sa se observe efectele. poti sa le faci in 4 serii de cate 50 de abdomene). Pentru fesieri fa genuflexiuni. Poti incerca si astfel de exercitii: http://www.muccelmic.com/......-t264.html

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Sa urmezi sfaturile de pe: http://www.mypyramid.gov
In mare tot ce zice @Sara este bine. Greseste doar in privinta abdomenelor si a genoflexiunilor. Pentru fesieri trebuie sa faci exercitiul "spate", cand faci asta lucreaza si fesierii nu doar muschii spatelui, precum si alte exercitii care fac sa-i contracti ritmic. Pentru un abdomen plat nu este suficient sa faci abdomene. Abdomenele doar tonifica muschii abdominali, dar ca sa dai jos grasimea trebuie sa faci exercitii care consuma mult mai multe calorii, sa solicitii un volum mai mare de muschii. Si asta se poate face cel mai bine prin inot sau atletism. Mai poti face combinat aerobic cu alte exercitii de sala, cu galtere mici.

| Kitty a răspuns:

Fa-i sport si mananca mult fruncte si legume. Evita carnea de porc si alte preparate cu grasimi. Oricum ti-ai ales un moment cam nepotrivit sa slabesti mai ales ca vin sarbatorile si tentatia e mare. Vezi ce faci! Numai bine!

| adelynaa explică:

Nu mai sunt in perioada de formare :p
da oricum multu pentru. sfat:*

| robisson6070 a răspuns:

La inaltimea ta greutata iti e potrivita, dar daca tu te vezi grasa ti-asi sugera sa te apuci de fitness ii un sport foarte bun pentru o fata si iti va modela si corpu >fundita?

| Rox348 a răspuns:

Pai nu mai manca dulciuri, fa mai multa miscare, nu mai manca seara si nu incerca diete absurde de pe net incearca sa slabesti treptat ca nu e bine sa slabesti brusc mai ales ca esti in crestere presupun happy oricum nu te fac grasa ca atata am si eu si am 1, 67 kg normale ar fii pentru tine 52/53happy BAFTA

| LikeGreen a răspuns:

In primul rand ai nevoie de multe fructe in al doile trebuie sa faci mult sport si ai sa vezi ca va fi bine pa