| EuTeIubescBa a întrebat:

Vreau sa slabesc cat mai repede. Ceva metode va rog? puppy dog eyes
Vreau sa scap de pistrui. Sugestii. : )
Fundaa:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Alimente interzise : zahar (deci toate dulciurile), grasime animala (deci carne de porc, de oaie s.a.m.d), fainoase (paine, cornulete, etc), fasole, orez, cartofi, mazare (cu exceptia celei verzi, in pastai), grau, porumb, alcool, fructe (indeosebi cele dulci, cu multa fructoza, poti sa mai mananci cate un mar, dar sa fie verde)

5 mese pe zi scurte, si cand spun scurte ma refer la cateva ingitituri. Ideea este urmatoarea : organismul intra in panica cand reduci semnificativ cantitatea de alimente si calorii pe care o primea. evident, vei slabi mai repede daca nu mai mananci aproape nimic insa vor aparea o groaza de probleme de sanatate (anemie, lipsa de minerale, dureri de cap, slabiciune musculara, anxietate, etc) iar cand te vei apuca sa mananci normal te vei ingrasa de 4 ori mai repede (fiidnca organismul va extrage absolut tot din alimente). Ca un exemplu, daca flamanzesti organismul, poti slabi 8-10 kg in 3 saptamani si sa pui 6kg la loc in doar 2 laughing

Poti face in felul urmator

- Dimineata o ceasca de ceai fara zahar (lamaie poti pune fiindca este saraca in fructoza) si niste branza degresata sau iaurt degresat

- La pranz, o friptura (la gratar) din piept de pui sau antricot de vita la care adaugi garnitura spanac, fasole verde, etc

- Seara o salata si nu manca niciodata dupa ora 6. In salata nu pui ulei.

Ideal ar fi sa divizezi totul in 5 prtize, nu numai 3. De exemplu, intre mese poti manca o gustare cum ar fi o jumatate de mar verde (intre masa de pranz si cea de seara) sau o cola light (desi nu este sanatoasa)

Nu manca ou sau carne decat o singura data pe zi. Nu manca ou decat maxim de 2 ori pe saptamana, fiindca este plin de proteine (deci foarte hranitor). Salata poate fi de varza sau amestecata (nu conteaza, legumele nu ingrasa) si poti pune eventual niste ton in ea (dar sa nu fie in ulei), mai ales daca nu ai mancat carne la pranz.

Pentru pistrui consulta un dermatolog. Nu sunt sigur dar cred ca se pot face niste tratamente cu laser.

| Simona a răspuns:

Nu mai manca dupa ora 18:00 si sigur slabesti!

| Dydydodo a răspuns:

Pt slabit ar trebui sa: mananci moderat doar 3 mese pe zi sa sa faci sport dupa masa, nu sa stai in pat(asa se depun foarte repede caloriile), nu manca la tv sau calculator ( atunci cand mananci la tv sau pc nu esti constient cat mananci si poti manca prea mult decat trebuie) daca mai vrei cv de mancare intre mese de sugerat ar fi un fruct (nu banana sau para) sau o leguma ( doar una dintre cele doua) dar neaparat fa sport si mananca moderat dimineata putin la pranz pori manca o cantitate puti dar putin mai mare dar sa faci sport chia si dimineata cat de putin la pranz faci macar 30-40 min continu si seara la mananci mai putin decat dimineata foarte important si la fel fa sport dupa. Fara dulciuri daca i-ti este pofta poti luat putin dar putin de tot ai nu mereu o data pe saptamana poti sa mananci dar nu mult ( ingrasa). fara cartoifi prajiti carne grasa sau altele car cuntin multe calorii. Insa poti manca salate( de fructe sau de legume) carnea de pui si de peste o poti mnca dar nu in exces. Dulciuri am zis putin. Fructe intre mese unul (nu para sau banana) legumele le poti manca la masa este foarte bine. Si sport mult dupa mese fie ele cat de mici. Sugestie dimineata macar 15:20 de min daca nu ai timp de 30 de min. la pranz 30-40 min chiar si 50 dar nu mai multe pentru ca daca nu esti obisnuita cu sportul se poate intampla cv destul de rau. Nu te infometa( nu este o buna solutie deci mananc cum as scris mai sus).
Pt pistrui nu am ce sa-ti zic poate daca merge fondul de ten insa alta solutie nu am. Sper sa te ajute.

| Theona11 a răspuns:

E complicat cu slabitul si mai ales cu pistruii de care nu poti scapa usor.sa slabesti trebuie sa ai o alimentatie usoara,fara grasimi,sa faci sport mult, sa bei apa sa poti transpira pentru ca atunci se elimina grasimile, sa alergi sunt destule dar trebuie sa te tii de ele.eu am slabit intr-un an 15 kg.am 49 acum dar nu am stat sa ma chinui ci doar cand am avut chef.pentru pistrui sunt multe creme poti incerca in farmacii eu asa am scapat.bafta

| MarryAnna a răspuns:

Pentru slabit:Sport,fructe si legume, mancare fara grasimi incearca sa eviti chipsurile, produsele de tip fast food. Pentru pistrui poate te ajyta asta http://www.acasatv.ro/......riste.html