| abcdef123123123 a întrebat:

Vreau sa slabesc dar nu stiu cum.xD
Recomandari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cel mai sănătos mod este să devii vegetariană; sau măcar ovo-lacto-vegetarian. Si de asemenea să sari peste masa de seară; sau cel mult consumi crudități.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Si la ce ajuta daca devii vegetarian si bagi cartofi prajiti cu paine? Nu carnea ingrasa

| anonimg a răspuns (pentru suntserios):

Carnea contine grasime; acea grasime de tip 'trans' care este greu digerabila, si care se depune nu doar ca tesut adipos, ci si ca grasime viscerabla (adica pe organele interne: inima, ficat, etc.).
De altfel cine fierbe carnea mai inainte pentru ca sa elimine grasimea din ea si mai apoi sa o prepare?
Desigur ca atunci cand vorbesc despre o alimentatie vegetariana nu ma gandesc la cartofi prajiti sau faina alba; ci la cartofi fierti, copti, si la paine integrala cu tarate; la soia, naut si linte; la nuci, alune si tot felul de legume si fructe; la cereale, lapte de soia, seminte de in si susan. Acestea contin proteine si vitaminele de care avem nevoie.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fă sport.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dieta + sport

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Deacord

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Mananca mai putin sau mananca mancare cruda. De exemplu daca vrei sa manaci stevie, nu face mancare de stevie si mananc-o asa fara sa o gatesti/fierbi. Este si mai sanatos deoarece alimentele isi pastreaza toti nutrientii (care majoritatea sunt pierduti prin fierbere).

| Chubby2104 a răspuns:

O dietă și mult sport o să te ajute.
Există și pastile, dar nu recomand deoarece este posibil să te simți rău.

| Yoyo12345 a răspuns:

Buna, ca sa slabesti trebuie sa fii intr-un deficit caloric adica daca corpul tau are nevoie de 1700 calorii mananci cu 200 300 calorii mai putin si atunci te afli intr-un deficit caloric... fara sucuri, dulciuri cat mai putin zahar, to ce contine paste fainoase, paine poti manca dar nu mai mult de o felie la masa, iar nici cu fructele sa nu exagerezi c-am 2 fructe pe zi si cel mai bine ar fi consumate intre mese ..nu imediat dupa masa. si miscare