| Kattth a întrebat:

Vreau sa stiu cat de periculoasa este radiografia la plamani si cum se face? Si trebuie sa am un motiv special sa o fac sau pot sa o fac si daca simt o senzatie ciudata la plamani uneori si mai tusesc? Credeti ca e ceva grav? Vreau o parere orientativa oricum o sa ma duc la medic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Radiografia o faci daca iti recomanda un medic, e periculoasa, ca sunt niste radiatii, dar o radiografie odata la cativa ani nu te va afecta

| Kattth explică (pentru suntserios):

Nu am mai facut niciodata pana acum..am fumat cativa ani.

| anonimg a răspuns:

Uite aici un articol interesant despre radiatii:
http://sanatate.bzi.ro/......sesti-1637
Eu consider ca radiografia trebuie sa fie ultima solutie la care sa apelam.

| Otto2014 a răspuns:

Te duce intr-o camera, si stai nemiscata 10 secunde.NU E PERICULOASA.

| jmekerashu a răspuns:

Aici gasesti tot ce trebuie sa stii despre radiografie - http://www.i-medic.ro/dictionar/radiografie-toracica

Stai linistita, nu e procedura dureroasa. Dar nu zabovi sa mergi al medic