| AnonimDedicat a întrebat:

Vreau să știu dacă e normal sau nu, unii spun că e normal și tuturor li se întâmplă asta iar alții zic că nu e normal, de vreo 2 luni pățesc uneori sa vad niste flashuri negre in fata ochilor fulgere mai pe înțeles doar că negre, vad uneori pete transparente plutitoare iar când becul e aprins și mă uit în altă parte tremura lumina nu știu cum să explic, am văzut pe net că poate fi vorba de o desprindere de retina dar altii spun că nu am nimic nu știu ce să zic ceva sfaturi? Poate mă duc la medicul de familie degeaba și mă fac de râs pe acolo deci ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pete transparente plutitoare sunt în fluidul din ochi, nu este desprindere de retină. De la medicul te familie primești o trimitere la oculist.

| Dana2103 a răspuns:

Sunt probleme oftalmologice sau neuro-oftalmologice

| TheMaker a răspuns:

Bănuiesc că ai o ușoară anemie, dar mai mult contează ce va spune un doctor.