| totuldesprenaturasiaventura a întrebat:

Vreau sa va intreb cei care v-ati confruntat cu sforaitul cu ce v-ati tratat ca sa scapati? Ce anume din farmacii sau care este solutia de a scapa de sforait?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Https://www.helpguide.org/......better.htm

Ce cauzeaza sforăitul?
Snoring-ul se întâmplă atunci când nu puteți mișca aer liber prin nas și gât în ​​timpul somnului. Acest lucru face ca țesuturile din jur să vibreze, ceea ce produce sunetul familiar al sforăitului. Persoanele care sforăie au de multe ori prea mult gât și țesut nazal sau țesut "floppy" care este mai predispus la vibrații. Poziția limbii dvs. poate, de asemenea, să în calea respirației netede.

Deoarece oamenii sforăie din diferite motive, este important să înțelegeți cauzele care stau în spatele sforăitului. Odată ce ați înțeles de ce sforăiți, puteți găsi soluțiile potrivite pentru un somn mai silențios și mai profund - atât pentru dvs. cât și pentru partenerul dvs.

Cauze comune ale sforăitului
Vârstă. Pe măsură ce ajungi la vârsta de mijloc și dincolo, gâtul devine mai îngust și tonul muscular din gât scade. În timp ce nu puteți face nimic în ceea ce privește creșterea vârstelor, modificări ale stilului de viață, rutine noi pentru culcare și exerciții de gât, toate pot contribui la prevenirea sforăitului.

Este supraponderal sau în formă. Țesutul gras și tonusul muscular slab contribuie la sforăit. Chiar dacă nu sunteți supraponderal în general, transportul excesului de greutate chiar în jurul gâtului sau gâtului poate provoca sforăit. Exercitarea și
pierderea în greutate poate fi uneori tot ce este nevoie pentru a termina sforaitul.

Modul în care ai fost construit. Barbatii au pasaje de aer mai inguste decat femeile si sunt mai predispuse sa sforileze. Un gât îngust, un palat alungit, adenoidele mărită și alte atribute fizice care contribuie la sforăitul sunt adesea ereditare. Din nou, în timp ce nu aveți control asupra structurii sau sexului dvs., puteți controla sforăitul dvs. cu modificările corecte ale stilului de viață, rutinele de culcare și exercițiile de gât.

Probleme nazale și sinusale. Căile respiratorii blocate sau nasul înfundat fac dificilă inhalarea și creează un vid în gât, ceea ce duce la sforăit.

Alcoolul, fumatul și medicamentele. Consumul de alcool, fumatul și anumite medicamente, cum ar fi tranchilizante precum lorazepam (Ativan) și diazepam (Valium), pot crește relaxarea musculară, ceea ce duce la mai mult sforăit.

Starea somnului. A dormi pe spate, cauzează carnea gâtului să se relaxeze și să blocheze căile respiratorii. Schimbarea poziției de somn vă poate ajuta.

Dezafectarea cauzelor mai grave
Sforăitul ar putea indica apnee în somn, o tulburare serioasă de somn, în care respirația ta este întreruptă de multe ori în fiecare noapte. Sforăitul normal nu interferează cu calitatea somnului la fel de mult ca apneea de somn, deci dacă suferiți de oboseală și somnolență extremă în timpul zilei, ar putea fi o indicație a apneei de somn sau a unei alte probleme de respirație legate de somn. Adresați-vă medicului dumneavoastră dacă dumneavoastră sau partenerul de somn ați observat unul dintre următoarele stegulețe roșii:

Sforăiți tare și puternic și sunteți obosiți în timpul zilei.
Opriți respirația, respirația sau sufocarea în timpul somnului.
Adormiți în momente neadecvate, cum ar fi în timpul unei conversații sau al unei mese.
Legarea cauzei sforăitului la vindecare
Monitorizarea sforăitului pentru șabloane vă poate ajuta adesea să indicați motivele pentru care sforăieți, ceea ce îl face mai rău și cum să vă opriți. Pentru a identifica modele importante, vă ajută să păstrați un jurnal de somn. Dacă aveți un partener de somn, ei vă pot ajuta să o completați. Dacă dormiți singur, configurați o cameră pentru a vă înregistra pe timp de noapte.

Cum sforăim dezvăluie DE CE sforați
Tipul sforait Ce poate indica
Sforăitul cu gura închisă poate indica o problemă cu limba
Sforăitul cu gură deschisă Poate fi legat de țesuturile din gât
Sforăitul când dormiți pe spate Probabil un sforăit ușor - îmbunătățit
obiceiurile de somn și modificările stilului de viață pot fi cure eficiente
Sforăit în
toate pozitiile de somn Poate inseamna ca sforarea ta este mai severa si poate necesita un tratament mai cuprinzator
Strategii de auto-ajutorare pentru sforăit
Există atât de multe dispozitive anti-sforăit bizar disponibile pe piață astăzi, mai multe fiind adăugate tot timpul, găsirea soluției potrivite pentru sforăitul dvs. poate părea o sarcină descurajantă. Din nefericire, multe dintre aceste dispozitive nu sunt susținute de cercetare sau lucrează pur și simplu ținându-vă treji noaptea. Există totuși o mulțime de tehnici dovedite care pot ajuta la eliminarea sforăitului. Nu orice remediu este potrivit pentru fiecare persoană, deși oprirea sforăitului poate necesita răbdare, schimbări de stil de viață și dorința de a experimenta diferite soluții.

Căsuțele de odihnă pentru a vă ajuta să opriți sforaitul
Modificați poziția de dormit. Ridicarea capului dvs. cu patru centimetri poate ușura respirația și vă poate încuraja limba și maxilarul să meargă înainte. Există perne special concepute pentru a ajuta la prevenirea sforăitului, asigurându-vă că mușchii gâtului nu sunt îndoiți.

Adormiți-vă pe partea dvs. în loc de spate. Încercați să atașați o minge de tenis pe partea din spate a unui pijama sau a unui tricou (puteți coase un ciorap în spatele vârfului, apoi puneți o minge de tenis înăuntru). Dacă vă întoarceți pe spate, disconfortul mingii de tenis vă va face să reveniți pe partea dumneavoastră. Alternativ, puneți-vă o pernă umplută cu bile de tenis în spatele dvs. După un timp, dormind pe partea voastră va deveni un obicei și veți putea renunța la bilele de tenis.

Încercați un aparat pentru gura anti-sforăit.

Aceste dispozitive, care se aseamănă cu un gardian al unui atlet, vă ajută să vă deschideți căile respiratorii prin aducerea maxilarului inferior și / sau a limbii înainte în timpul somnului. În timp ce un aparat dentist poate fi costisitor, sunt disponibile și kituri mai ieftine pentru do-it-yourself.

Clarificați pasajele nazale. Dacă aveți un nas înfundat, clătiți sinusurile cu soluție salină înainte de culcare. Folosind un vas neti, decongestionant nazal sau fâșii nazale vă pot ajuta, de asemenea, să respirați mai ușor în timpul somnului. Dacă aveți alergii, reduceți praful de acarieni și furia animalelor de companie în dormitorul dvs. sau utilizați un medicament pentru alergii.

Păstrați dormitorul în aer umed. Aerul uscat poate irita membranele din nas și gât, astfel încât dacă umflarea țesuturilor nazale reprezintă problema, un umidificator poate ajuta.

Stilul de viață se schimbă pentru a vă ajuta să opriți sforaitul

Slăbi.
Pierderea chiar și a unui pic de greutate poate reduce țesutul gras în partea din spate a gâtului și poate scădea sau chiar opri sforăitul.

Renunță la fumat.
Dacă fumezi, șansele de sforăit sunt mari. Fumatul irită membranele din nas și gât care pot bloca căile respiratorii și pot provoca sforăit. În timp ce renunțarea este mai ușor de zis decât de făcut, poate aduce o ușurare ușoară a sforăitului.

Evitați alcoolul, pilulele de somn și sedative deoarece acestea relaxează mușchii din gât și interferă cu respirația. De asemenea, discutați cu medicul dumneavoastră despre orice medicamente pe bază de prescripție medicală pe care le luați, deoarece unii încurajează un nivel mai profund de somn care poate face mai rău sforăitul.

Fii atent ce mananci inainte de culcare. Cercetările arată că consumul unor mese mari sau consumarea anumitor alimente, cum ar fi lactate sau lapte de soia chiar înainte de culcare, pot face mai rău sforăitul.

Exercitarea în general poate reduce sforăitul, chiar dacă nu duce la scăderea în greutate. Acest lucru se datorează faptului că, atunci când tonați diferite mușchii din corp, cum ar fi brațele, picioarele și abdomenul, acest lucru duce la tonifierea mușchilor din gât, ceea ce, la rândul său, poate duce la mai puțin sforăit. Există, de asemenea, exerciții specifice pe care le puteți face pentru a întări mușchii din gât.

Șase exerciții anti-snoring gât
Studiile arată că, prin pronunțarea anumitor sunete vocale și înfundarea limbii în moduri specifice, mușchii din tractul respirator superior sunt întăriți și, prin urmare, reduc sforăitul. Următoarele exerciții vă pot ajuta

Repetați fiecare vocală (a-e-i-o-u) cu voce tare timp de trei minute de câteva ori pe zi.
Așezați vârful limbii dvs. în spatele dinților din față. Glisați limba înapoi timp de trei minute pe zi.
Închideți gura și puneți-vă buzele. Țineți apăsat 30 de secunde.
Cu gura deschisă, mutați maxilarul spre dreapta și mențineți-l timp de 30 de secunde. Repetați în partea stângă.
Cu gura deschisă, contractați mușchii din spatele gâtului în mod repetat timp de 30 de secunde. Sfat: Uitați-vă în oglindă pentru a vedea udula ("bila agățată") deplasată în sus și în jos.
Pentru un exercițiu mai distractiv, pur și simplu petreceți timp cântând. Cântarea poate crește controlul muscular al gâtului și al palatului moale, reducând sforăitul cauzat de mușchii laxă.
Tratamentul medical pentru sforăit
Dacă ați încercat soluții de auto-ajutor pentru sforăitul fără succes, nu renunța la speranță. Există opțiuni medicale care ar putea face diferența. Noi progrese în tratamentul sforăitului se dezvoltă tot timpul, iar dispozitivele devin din ce în ce mai eficiente și confortabile.

Discutați cu medicul dumneavoastră primar sau cu un otolaringolog (medic de urechi, nas și gât sau ENT). Chiar dacă recomandă ceva care nu era confortabil sau nu a funcționat în trecut, asta nu înseamnă că același lucru va fi adevărat acum.

Curele medicale pentru sforăit
Medicul sau otolaringologul poate recomanda un dispozitiv medical sau o procedură chirurgicală, cum ar fi:

Presiunea continuă pozitivă a căilor respiratorii (CPAP). Pentru a vă menține calea aeriană în timpul somnului, o mașină de la patul dvs. suflă aerul sub presiune într-o mască pe care o purtați peste nas sau față.

Laserul laser pentru a scurta uvula (țesutul moale agățat la partea din spate a gâtului) și pentru a face mici tăieturi pe palatul moale pe ambele părți. Pe măsură ce tăieturile se vindecă, țesuturile înconjurătoare sunt rigidizate pentru a preveni vibrațiile care declanșează sforăitul.

Implanturile palatale sau procedura Pilon, implică introducerea de mici implanturi plastice în palatul moale care ajută la prevenirea colapsului palatului moale, care poate provoca sforăit.

Somnoplastia folosește un nivel scăzut de căldură radiofrecventă pentru a elimina țesuturile din uvula și palatul moale care vibrează în timpul sforăitului. Procedura se efectuează sub anestezie locală și durează aproximativ 30 de minute.

Dispozitive dentare personalizate și dispozitivele de poziționare a maxilarului inferior vă ajută să vă deschideți căile respiratorii prin aducerea maxilarului inferior sau a limbii înainte în timpul somnului. Pentru cele mai bune rezultate, va trebui să vedeți un dentist specializat în aceste dispozitive.

Procedurile chirurgicale, cum ar fi Uvulopalatofaringoplastia (UPPP), palatoplastia cu ablatie termica (TAP), amigdalectomia si adenoidectomia, cresc dimensiunea cailor respiratorii prin indepartarea chirurgicala a tesuturilor sau corectarea anomaliilor.

Sforăitul și relația
Indiferent cât de mult vă iubiți, sforăitul poate afecta relația dvs. Dacă tu esti cel care minte treaz noaptea când partenerul tău se îndepărtează, e ușor să începi să te simț

Atunci când sforăitul este o problemă, tensiunea relației poate crește în următoarele moduri:

A dormi în camere separate. Deși acest lucru poate fi o soluție pentru unele cupluri, poate avea și o intimitate emoțională și fizică. Și dacă ești singurul sforăit, s-ar putea să te simți singur, izolat și pedepsit nedrept.

Iritabilitatea din cauza pierderii somnului. Întreruperea somnului nu este doar o problemă pentru non-snorer. Sforăitul este cauzat de respirația dezordonată, ceea ce înseamnă că și calitatea somnului snorerului suferă și ea. Somnul sănătos are un impact asupra starea de spirit, capacitatea de gândire, judecata și capacitatea dvs. de a gestiona stresul și conflictul. Acest lucru poate explica de ce comunicarea se descompune adesea când tu și partenerul tău încerci să vorbești despre problemă.

Resentimentul partenerului. Atunci când un non-snorer simte că a făcut tot ce este posibil pentru a dormi noaptea (dopuri de urechi, mașini de sunet etc.), dar snorerul nu ia nicio măsură pentru a combate sforăitul, poate duce la resentimente. Lucrul ca o echipă pentru a găsi o cura de sforăit poate preveni luptele viitoare.

Dacă vă apreciați relația, faceți-vă prioritatea de a găsi o cura de sforăit, astfel încât să puteți dormi atât de bine. Lucrul împreună pentru a opri sforaitul poate fi chiar o oportunitate de a îmbunătăți calitatea legăturii dvs. și de a deveni mai profund conectat.

Comunicarea cu un partener care snoreste
Deci, vă place totul despre partenerul dvs., cu excepția sforăitului. Este normal. Chiar și cel mai răbdător dintre noi va trage linia de deprivare a somnului. Dar, indiferent de cât de mult vă pierdeți somnul din cauza unui sforăit, este important să rezolvați problema sensibil. Este comun să fii iritabil când pierderea de somn este o problemă, dar încercați să vă reinițializați frustrarea. Vrei să ataci problema sforăitului - nu partenerul tău de somn. Amintiți-vă că partenerul dvs. se simte probabil vulnerabil, defensiv și chiar puțin cam jenat de sforăitul lor.

Timp discuția cu atenție. Evitați discuțiile de dimineață la mijlocul nopții sau la dimineața devreme, când vă simțiți obosiți.

Țineți minte că nu este intenționat. Deși este ușor să te simți ca o victimă atunci când pierzi somnul, ține minte că partenerul tău nu te ține treaz în scop.

Evitați împiedicarea. Desigur, privarea de somn este agravantă și poate fi dăunătoare pentru sănătatea dumneavoastră, dar încercați să vă abordezi problema într-un mod neconfrontalier.

Feriți-vă de amărăciune. Asigurați-vă că blocarea pe sforăit nu este o priză pentru alte resentimente ascunse pe care le adăpostiți.

Utilizați umorul și jucăușia pentru a aduce subiectul sforăitului, fără a afecta sentimentele partenerului.
Râsul despre asta poate ușura tensiunea. Doar asigurați-vă că nu se transformă într-o tachină prea multă.

Se ocupă de plângerile legate de sforăitul tău
Este obișnuit să fii prins de pază - ca să nu mai vorbim să te simți puțin rănit - când un partener se plânge de sforăitul tău. La urma urmei, probabil că nici nu știai că se întâmplă. Și, deși s-ar părea proastă că sforăitul poate provoca o astfel de tulburare de relații, este o problemă comună și foarte reală.

Dacă respingeți preocupările partenerului dvs. și refuzați să încercați să rezolvați problema sforăitului, trimiteți un mesaj clar partenerului dvs. că nu vă pasă de nevoile lor. Acest lucru ar putea însemna că relația dvs. este în dificultate, și aceasta este o problemă mai mare decât sforăitul.

Țineți cont de următoarele aspecte pe măsură ce împreună cu partenerul dvs. lucrați împreună pentru a găsi o soluție pentru sforăitul dvs.:

Sforăitul este o problemă fizică. Nu este nimic de rușine. Ca un mușchi tras sau o răceală comună, îmbunătățirea stării este în mâinile tale.

Evitați să o luați personal. Încercați să nu luați frustrarea partenerului ca o critică sau atac personal. Partenerul tău te iubește, nu doar sforăitul.

Luați partenerul în serios. Evitați să minimalizați reclamațiile. Lipsa somnului este un pericol pentru sănătate și poate face partenerul dvs. să se simtă mizerabil toată ziua.

Realizați clar faptul că prioritizați relația. Dacă tu și partenerul tău aveți această înțelegere, veți face ambele lucruri necesare pentru a găsi un remediu pentru sforăit.

Adresați-vă unui comportament inadecvat. Deși privarea de somn poate duce la starea de spirit și iritabilitate, permiteți partenerului dvs. să știe că nu este în regulă să arunce o lovitură de cot sau să vă lovească atunci când snoring.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la un ORL-ist, sa vezi intai daca nu ai deviatie de sept nazal si de aceea sforai.
O alta cauza ar putea fi grasimea, daca esti grasut.
Mai multe cauze, poti afla la un consult medical.
Din pacate, in farmacii nu exista medicatie impotriva sforaitului.