| ster a întrebat:

Vreau sa va intreb despre 2 prieteni sa-i numim AsiB.
A nu stie sa dea raspunsuri, se blocheaza evita priviri si nu
raspunde.Altfel el intervine in discutii spune uneori lucruri
la subiect este atent dar cand este intrebat direct se pierde si
tace.Este o mica problema psihica sau o problema de proasta
comunicare si eu intreb cum se trateaza.
Al doilea prieten B are problema inversa nu stie sa puna intrebari.Participa la discutii se baga in vorba de obicei peste
altii care vorbesc face afirmatii dar niciodata nu intreaba nimic.Va intreb si in cazul lui este o afectiune psihica trebui
tratata de un psiholog sau o lipsa de comunicare care trebuie
invatata.Ce parere aveti voi despre cei 2 prieteni ai mei si
cum pot fi ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gabriel_Liviu_1987 a răspuns:

Singura metoda este ca prieteni lui A si B sa fie mai sociali si mai atenti cu ei, pentru a invata si iei cand trebuie sa taca si cand trebuie sa intervina asta nu este ceva pshiholog este ceva de lipsa de socialism. De exemplu prietenu tau (B) a vazut la cei apropiati ca se baga unu peste altul-l ca raman blocati ca nu-si gasesc cuvintele este lipsa de citit si vorbit-ul corect. Daca ar citi ar reusi sa afle cuvinte noi pe care le poate folosi sa nu se mai piarda. Sper ca ti-am fost de ajutor...
Funda?