| Ruxiiiii a întrebat:

Vreau si eu solutii naturale pentru albirea dintilor. vreau sa fie un rezultat bun si destul de rapid si daca pot sa il folosesc in fiecare seara sau dimineata, depinde.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Da este bun,pui acel praf pe periuta de dinti si te speli cu bicarbonatul cum te speli cu pasta,mai este buna pentru albirea dintilor si sarea de bucatarie, acelasi procedeu, sau zeama de lamaie

8 răspunsuri:
| danutza_2917 a răspuns:

Poti sa folosesti o pasta de dinti naturala care albeste dintii si in plus iti mentine si o cavitate bucala sanatoasa http://aloeveraforever.ro/......t-toothgel

| dragosh01 a răspuns:

Salut! Uite si aici cateva solutii naturale pentru albirea dintilor http://www.solutii-naturale.blogspot.com

| R0XANNE a răspuns:

Lamaie seara, dimineata cand vrei tuwinking

| BrunetteGirl01 a răspuns:

Atunci cand vine vorba de zambetul tau si de culoarea dintilor, cu siguranta te gandesti daca exista o modalitate pentru albirea dintilor natural. Nu exista o reteta pentru un succes garantat insa exista cateva trucuri pe care le poti incerca inainte de a cumpara o solutie pentru albirea dintilor din comert sau de a merge la dentist. Tot ce ai nevoie pentru a incerca albirea dintilor natural este de o capsuna bine coapta si o jumtate de lingurita de bicarbonat de sodiu.

De ce capsuni? Deoarece acestea contin acid malic care actioneaza asupra petelor cauzate de diverse produse alimentare si bauturi, precum vinul rosu, ceaiul, cafeaua, bauturile racoritoare, tigarile, si fructele de padure, incercand sa le elimine.

Cum se utilizeaza? Amesteca bine capsuna si bicarbonatul de sodiu pana devine o pasta omogena. Aplica apoi pe dinti si lasa sa actioneze timp de 3-4 minute dupa care periaza dintii cu pasta de dinti si clateste bine pentru a te asigura ca ai indepartat in totalitate amestecul pentru albire.

In loc de capsuni, poti folosi de asemenea si alte fructe care contin acid malic, insa capsunile raman cele mai recomandate.

Un alt mod de a pastra dintii albi si sanatosi este sa consumi cat mai multe fructe si legume (mere, morcovi etc) deoarece ajuta la albirea dintilor in mod natural.

Este bine de stiut ca amestecul de capsuna cu bicarbonat de sodiu nu trebuie utilizat decat de maxim doua ori pe luna deoarece poate afecta smaltul dintilor si creste sensibilitatea acestora.

| lavy_7567 a răspuns:

Trei solutii naturale pentru albirea dintilor:
Uleiul de masline

Cu siguranta il folosesti pentru hidratarea pielii, pentru regenerarea parului, dar iata ca il poti folosi si pentru a obtine o dantura mai alba. Foloseste un servet de bumbac curat pe care il inmoi in putin ulei de masline. Urmatorul pas este sa freci aceasta solutie de fiecare dinte. Rezultatele vor fi vizibile dupa cateva utilizari.

Cojile de portocale

Citricele iti fac bine oricum le-ai folosi. Nu numai ca sunt o sursa de vitamine, dar le poti folosi pentru a avea un ten frumos si dinti mai albi. Foloseste partea alba a cojii de portocale si freaca-ti dintii cu ea. Clateste apoi cu apa rece. Vei observa ca dintii tai sunt mult mai stralucitori.

Otetul de mere

Daca ai dintii patati, nu este nevoie sa apelezi la solutii foarte scumpe pentru a scapa de aceasta problema. Otetul are un efect natural de albire de care te poti folosi. Aplica numai cateva picaturi de otet de mere pe periuta de dinti si periaza-ti dantura cateva minute. Clateste apoi cu apa rece.
Si am mai gasit ceva!
Metode naturale de albire a dintilor

Puteti incerca metode naturiste de albire a dintilor:

- Tratament cu infuzie de menta. Peste 4-5 frunze de menta (izma) se toarna 100 ml de apa fierbinte (imediat dupa ce a clocotit) si se acopera vasul respectiv cu un capac cat mai etans. Se lasa jumatate de ora dupa care respectiva solutie se va folosi dupa spalarea pe dinti, clatindu-se gura de trei ori pe zi dupa fiecare masa.

- Bicarbonatul de sodiu. Se recomanda ca seara, inainte de culcare, dupa ce v-ati periat deja dintii ca de obicei, cu pasta de dinti si i-ati clatit, sa ii periati mai apoi timp de 3-5 minute cu bicarbonat de sodiu. Clatiti apoi bine gura cu apa din abundenta.

- Clatire cu zeama de lamaie. Se stoarce o lamaie peste care se adauga o cantitate egala de apa.

- Decoct de busuioc. Intr-o cana de apa rece (200ml) se pun 2 lingurite de frunze uscate de busuioc si se lasa la macerat 10 minute, apoi se pune pe foc si se da un clocot, se lasa acoperit 15 minute. Se clateste gura dupa fiecare spalare pe dinti.

- Consumul de mere. Consumati cateva mere verzi pe zi, ajuta la curatarea si albirea dintilor.

SPER CA TE'AM AJUTAT! FUNDa?puppy dog eyesbatting eyelashes

| FataTa a răspuns:

Pai ar fi bicarbonat de sodiu o faci un fel de pasta si pui pe periuta si gata suuces...

| Gratiela99 a răspuns:

,sau zeama de lamaie

Da este bun,pui acel praf pe periuta de dinti si te speli cu bicarbonatul cum te speli cu pasta,mai este buna pentru albirea dintilor si sarea de bucatarie, acelasi procedeu, sau zeama de lamaie