| Monkeyfunky a întrebat:

Ziceam anterior ca tocmai ce m-am apucat de sala, iar cum sunt noua in aceasta categorie, nu prea inteleg acum anumite lucruri. As dori sa imi poata explica cineva, va rog, ce sunt cu acele "prafuri", proteine si bauturi pe care le-am vazut la multa lume consumandu-le inainte sau dupa antrenanent. Cu ce te ajuta? Sunt doar pentru barbati sau le pot consuma si femeile? Eu sunt fata, iar tot ce imi doresc sa obtin sunt -5 kg si forme, vreau sa îi dau corpului o forma frumoasa, nu doresc masa musculara. Iar in legatura cu dieta, nu îi dau organismului tot ce e nevoie din cauza programului de munca, iar apoi acasa, am un timp extrem de incarcat, uneori ajung sa mananc doar un sendvis intreaga zi. Deci, daca imi puteti spune si chiar si sa imi recomandati ceva ce as putea lua? Am uitat sa spun ca dupa ce vin de sala, am o foame ingrozitoare, uneori vin noaptea si mananc tarziu. Iti taie pofta de mancare aceste suplimente? Dupa sala le poti consuma in loc ca sa mananci mancare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dupa punct se incepe cu litera mare si ai uitat un semnul intrebarii la propozitia in care te intrebi daca este fumatoare. Adica trebuia scris asa: "Pe semne ca esti fumatoare sau macar bautoare de cafea? Nu vad cum altfel...".

| doctorandus a răspuns:

Daca tii la sanatatea ta, nu folosi prafuri si suplimente alimentare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru doctorandus):

De ce? Suplimentele avizate FDA sunt foarte bune si sigure.

| doctorandus a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca tot vrei sa iei suplimente ca sa faci sport, ia-le sub supravegherea unui dietetician cu drept de libera practica plus a unui antrenor experimentat.

| Bariel a răspuns:

Sunt suplimente, ajută la recuperarea și creșterea masei musculare, evident sunt pentru toata lumea. Adoptã o dieta bogata in proteine si calorii pentru a obtine greutate. Nu ai cum sa i dai corpului o forma frumoasa fara sa lucrezi musculatura

| EliLeli a răspuns:

O alimentatie corecta ar fi mai indicata. Nu e nevoie de prea mult timp pentru a-ti "ordona" mesele. Trebuie doar sa inveti cum sa faci asta. Sunt tot felul de aplicatii care te invata cum sa te organizezi atat din punct de vedere caloric si nutritiv cat si din cel al exercitiilor. Asta este una dintre ele, eu cu ajutorul ei ma organizez:
https://www.myfitnesspal.com/