| NothingImportant200 a întrebat:

Zinerytul poate face rau? Daca da, ce poate face? Ca mi-am luat si eu Zineryt astazi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este un tratamen foarte bun. Insa are un gust amar, daca iti curge pe buze, este foarte neplacut; ustura, daca intra in ochi; usuca excesiv pielea (va trebui sa folosesti o crema hidratanta) si cam atat. Succes! Numai bine!

Apache
| Apache a răspuns:

Si eu am zynerit si nu mi-a facut nicio problema pana acum! :... dar o data mi-a curs in ochi, si am simtit ca imi arde ochiul... o ora am stat asa! deci nu ai nici o problema cu el, chiar e foarte bun, dar numai sa nu iti curga in ochi!

| Lora a răspuns:

Nu are de ce sa faca rau, doar sa iti vindece cosurile

| shtephie a răspuns:

E foarte bunwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate face si rau, in diferite cazuri. Unele persoane sunt alergice la eritromicina(o substanta care se regaseste in zineryt), iar riscurile sunt foarte mari in astfel de cazuri. Zineryt-ul poate produce iritatii sau poate usca excesiv pielea(de aceea e bine ca in cazul in care ai tenul uscat sau mixt sa folosesti o crema hidratanta in functie de tipul de ten. Daca ai tenul gras, poti folosi un lapte hidratant sau o crema fara ulei doar la inceput, pana se obisnuieste tenul). De asemenea trebuie sa eviti contactul cu ochii, cavitatea bucala sau nazala.Pentru a te asigura ca nu e nici-o problema daca-l folosesti, e bine sa consulti medicul dermatolog inainte de utilizare.

| toxic112 a răspuns:

Pai daca solutia esteaplicata pe cosul nestors atunci nu poate sa faca nimic rau. dar eu nu stiam asta si odata mi-am stors un cos si dupa vreo ora mi-am pus Zineryt si mi-a ars cosul... mi s-a facut scoarta si chiar arata urat.deci nu pune pe cos stors, sper ca te'am ajutat.

Bye Bye

| dracusoru24 a răspuns:

Poate face mult rau. Eu am folosit in liceu si nu miá facut rau dar am doua prietene care au avut de suferit in urma iritatiei de la zineryt si leáu aparut mai multe cosuri decat aveau. Pentru o medicamentatie fericita ar trebui sa consulti un dermatolog sa nu ai surprize.

| kisstherain a răspuns:

Nu stiu nu am incercat dar dupa cum zice lumea cred ca este bun