| narcis690 a întrebat:

1. Când se fierb cartofii în coajă și când se fierb decojiți?
2. La fierbere se pune sare?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Efectiv ii fierbi cum vrei.

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu pentru salata orientala sau salata beof ii fierb in coaja(cartofi coaja rosie si aproximativ aceeasi marime)Pentru restul ii dau jos coaja
PUN sare la fiert.

| TimberWolf a răspuns:

Ce dracu intrebari sunt astea ma frate, ii fierbi cum vrei, ori decojiti si ii faci piure ori in coaja si ii faci natur asa, ca sa vezi cand sunt fierti ii incerci nu furculita din cand in cand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Cartofii in coaja se fierb atunci cand vrei sa nu se sfarame (ex: salata boeuf/orientala); cand vrei sa fierbi decojiti, faci pireu.
2. Da, un varf de cutit. (daca nu ai contraindicatii)

Pofta buna

| Dragobeta a răspuns:

Se fierb in coaja cand urmeaza sa faci salate. Asa nu se sfarama. La asta nu e nevoie de sare. Se pune sare la fiert cand ii fierbi decojiti (si taiati) pentru alte mancaruri. Tocanite, piure, ciorba, etc.

| DontActLikeMe a răspuns:

1. Cum vrei.
2. Da