| mymica a întrebat:

Ai fost la cineva in vizita si nu ti-a placut ceva la meniu ii spui atunci pe loc sau ii spui cind te invita si alta data la ei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa spui ca nu este una dintre mancarurile tale preferate si gata! nu cred ca exista om in lumea asta care sa manance orice! trebuie sa fii nebun sa te superi ca invitatului nu ii place un fel de mancare.gazda trebuie sa gandeasca matur si sa nu se jeneze de asemenea intamplari.

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu se cuvine sa-i spui.Gazda s-a straduit sa procure si sa gateasca ceea ce in viziunea ei este cel mai bun. Daca esti la masa sari peste felul respectiv cu discretie.Pretexteaza ca nu esti inca flamanda, ca iti protejezi silueta, ca te rezervi pentru felul urmator daca stii ce urmeaza, ca ai o interdictie medicala etc. Daca este vorba despre rude apropiate, despre prieteni se poate marturisi in timp o lipsa de interes pentru un anumit preparat.Ma intreb ce poate fi atat de rau ca nu poate fi mancat. Mira

cristian
| cristian a răspuns:

Calul de dar nu se cauta la dinti.
Nu-ti place nu manca.

| cely a răspuns:

NU-I SPUI NIMIC DAR NICI NU LAUZI CA SA CREADA CA TI-A PLACUT. TE PRIMESTE DE FIECARE DATA CU ACEEASI MANCARE

| kh1ss a răspuns:

Da dc sa ii spui? nu ii spui si gata happy

| Sara2 a răspuns:

Eu de regula spun "multumesc nu mi-e foame" deoarece nu mananc la altii

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu nu as sp nici atunci pe loc nici alta data. poate pe acea persoana chiar o deranjaza jignirile tale.mai bine refuzi mancarea decat sa ii sp in fata

| cotzobel a răspuns:

Cred ca nu trebuie sa ii spui...la urma urmei gazda nu poate sa multumeasca pe toata lumea...gusti putin asa din respect si dupa aia spui ca nu mai poti... e bine sa fii sincer dar de multe ri sinceritatea ta face mult rau altora...asa ca cel mai bine e sa nu ii spui

| viorel2c a răspuns:

Nici atunci nici alta data.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca-ti place servesti daca nu, nu.Fiecare cu placerile si gusturile lui. N-ai cum sa spui. tine de bun simt

| Chion a răspuns:

Cum sa spun? fiecare cu...

| pufy a răspuns:

Cred ca cel mai bine ii spui in acel moment pentru ca risti sa-ti fie rau pe urma