| cozonac11 a întrebat:

Am adunat in urma cu 2 saptamani niste plante medicinale pentru ceai, mai exact: coada soricelului.
Am pus-o la uscat pe un ziar si dupa aceea am bagat-o intr-o punga de hartie.
Astazi cand am vrut sa fac un ceai am observat ca punga este plina de niste musculite mici si negre.
Aveti idee cum scap de ele?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arunca punga daca au aparut musculite. Plantele se pastreaza in ambalaj de hirtie dar cel mai bine in saculet din in, bumbac bine legate. Coada-soricelului se colecteaza in perioada iunie-septembrie, asa ca mai reusesti. De obicei aceasta planta se pastreaza 2 ani.

1 răspuns:
| EraserHead a răspuns:

N-ai cum sa scapi de ele. Arunca si cumparati pliculete de ceai de la farmacie sau supermarketuri ca gasesti peste tot.