Întrebare recomandată | Dragobeta a întrebat:

Am avut o discutie cu cineva si mi-a spus ca nu trebuiesc dezghetate congelatoarele vara. Ci numai iarna. "Cel mai devreme toamna tarziu si cel mai tarziu primavara devreme" mi-a spus. Nu am vrut sa lungesc discutia cu el. Dar vreau sa stiu care este logica?
Eu mereu decongelez si curat inainte de a incepe sa pun pentru iarna. Sfarsit iulie sau august.
Apropo, cautand pe net explicatia, am gasit ca si congelatoarele no frost se dezgheata periodic. Al meu e clasic.

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca e no frost de ce trebuie sa-l dezgheti?

| Dragobeta explică (pentru darrio2007):

Asa spun cei de la Beko: "Daca are functii ca No Frost, Frost Free nu inseamna ca nu trebuie sa-l dezgheti deloc. Va trebui sa faci acest lucru macar o data pe an"
https://www.beko.ro/blog/cum-dezgheti-corect-frigiderul-metode-la-indemana/
Dar eu caut explicatii logice si nu-mi spune nimeni nimic.

| gabicoo a răspuns:

Eu îl dezgheț și îl curăț de două ori pe an: octombrie și aprilie. Logica operațiunii: Am congelatorul de 23 de ani și merge bine.

| Dragobeta explică (pentru gabicoo):

Si al meu merge bine. Numai ca am avut discutia asta si voiam sa stiu logica pentru care a facut afirmatia.

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Explicația ar fi: Se acumulează gheață și o dată la 6 luni trebuie dezghețat și curățat - așa scrie și în instrucțiunile congelatorului. Eu îl dezgheț și îl curăț in aprilie ca să nu intre în vară cu gheață în el. Dacă are gheață se răcește mai greu, funcționează tot timpul cu pauze scurte - o dată la 3 ore și consumă mai mult în timpul verii. Dacă fac chestia asta in aprilie funcționează 1 oră și stă în pauză 20 de minute. În octombrie repet procedura pentru că așa scrie in manualul de utilizare - nu cunosc logica.

În bucătărie am combină frigorifică no frost luată anul trecut la sfârșitul lunii iunie. Trebuia să-l opresc și să-l curăț tot în aprilie dat n-am făcut-o și cu toate acestea merge bine.

| Dragobeta explică (pentru gabicoo):

Nu de ce trebuie dezghetat am intrebat. Ci de ce nu se dezgheata vara. Asta e intrebarea.

| gabicoo a răspuns (pentru Dragobeta):

De dezghețat și curățat vara poți să o faci doar dacă nu mai ai nimic în el. Ideea este că dacă ai ceva in el și nu ai unde să le ții la rece in altă parte se dezgheață și se strică - "A nu se recongela după decongelare" spun specialiștii în nutriție.

| Dragobeta explică (pentru gabicoo):

Mai, tu ori raspunzi pentru puncte, oti iti dicteaza cineva sa-mi scrii proastii. Unul pe care eu l-am blocat.

| gabicoo a răspuns (pentru Dragobeta):

Nu-mi dictează nimeni. Am incercat să-ți răspund la întrebare. Dacă ți se pare că răspunsurile mele nu sunt OK poți să mă blochezi. Nu sunt supărăcios.

| Dragobeta explică (pentru gabicoo):

Ba chiar te-ai suparat de zici de blocare. Nu asta e intentia mea. Insa eu nu intrebam de ce trebuie dezghetat ci de ce a afirmat ala ca nu se dezgheata vara. Vreau explicatie logica.

| gabicoo a răspuns (pentru Dragobeta):

Explicația logică ar fi: Dacă dezgheți vara și nu ai la dispoziție alt congelator unde să ții alimentele congelate, se vor dezgheța. Și nu e bine să le recongelezi. Eu de asta dezgheț congelatorul la începutul lunii aprilie - atunci când încă este destul de rece afară - țin pungile cu carne, vinete, ardei, etc congelate într-o sacoșă termoizolantă acoperită cu prosoape ca să nu se dezghețe prea tare in cele 4 ore cât îl țin scos din priză.

| Dragobeta explică (pentru gabicoo):

Nț! Stau bine 2 ore in frigider. Nu se dezgheata.

| Dragobeta explică (pentru gabicoo):

Nț! Stau bine 2-4 ore in frigider. Nu se dezgheata.
Dar nu e vorba de alimente ci de congelator. La asta se referea "tovarasul".

| gabicoo a răspuns (pentru Dragobeta):

Eu mă refer la congelatorul vertical - întreg aparatul fiind congelator. Îl golesc, îl dezgheț, îl curăț și îl șterg. Când pun înapoi în el pungile este perfect curat și uscat.

| Cipi1212 a răspuns:

Vara ar fi bine pentru că congelatoarele se dezgheață mai repede.