| damav a întrebat:

Am avut o reteta foarte buna de ketchup dar cand m-am mutat s-a pierdut caietul de retete.Imi amintesc ca puneam rosii, ardei, usturoi, ceapa, mustar, ulei,... le fierbeam, le dadeam prin masina de tocat si fierbeam borcanele in baie de aburi.Stie cineva reteta? Pe net am gasit o gramada dar asta nu e.

Răspuns Câştigător
daniela
| daniela a răspuns:

3 kg rosii, 2 kg ardei capia, 1 kg gogosari, 4 cepe mari, restul dupa gust (eu nu pun mustar) in schimb pun piper, putin coriandru, busuioc si oregano la fiert

2 răspunsuri:
| sidy a răspuns:

Eu am reteta asta si ne place tare mult :
12 gogosari rosii
12 ardei kapia rosii
6 ardei iuti
2 radacini telina
6 cepe
1 ceasca otet
1/2 ceasca zahar
1 lingura sare
1 1/2 l bulion
1lingurita scortisoara
1 lingurita cuisoare
1 lingurita piper -toate 3 macinate.

Toate legumele se macina si se pun la fiert 1 ora, din momentul cind incep sa fiarba. Dupa ce s-au racit, se mixeaza 20 minute, si se dau din nou la fiert, un clocot. Se pune salicil( conservant)2-3 virfuri de cutit-si cald se pun in borcane. Se tin in pat cald pina miine cind se racesc.
Acuma tu poti sa-i imbunatatesti gustul cu ce vrei tu ( usturoi, mustar...)
Bafta si sa-mi spui cum ti-a iesit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am eu o reteta ffffffff buna, iese un ketchup delicios:

3kg gogosari
10 buc ardei iute
o caciulie de usturoi
1buc telina mare
1/4 ulei
4 cepe
3-4 fire hrean
150gr.zahar
1l 1/2 bulion sichimin(cat se ia cu varful degetelor)

Toate cele enumerate se toaca cu masina de carne si se fierb vreo 2 ore. ATENTIE: se fierb fara zahar si spre sfarsitul fierberii se pune zaharul. Simplu ca buna-ziua.