| Oanix21 a întrebat:

Am cumpărat o mașină nouă de spălat haine. Am spălat de câteva ori iar azi când am băgat o tură de haine apă era foarte foarte fierbinte. Am pus mâna pe geamul de la mașină iar când am văzut cat este de fierbinte am oprit o. Știe cineva de ce? Am dat la 60 minute

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil ai setat temperatura de lucru prea mare.
Trebuie sa ai mare grija la reglaje inainte de pornirea spalarii!
Noi folosim masina doar la temperaturi de spalare de 30-40 grade, (cu detergenti corespunzatori), majoritatea hainelor se spala bine chiar si cu cicluri scurte (25-30 minute).
Temperaturi de 60 grade si peste folosim rar, doar pentru fierbere!
Si centrifugarea trebuie sa fie cat mai redusa (6-800) pentru a nu se distruge mecanismul.
Haie se pun doar jumatate de greutate (kg) cat rezista masina!

| ioana748 a răspuns:

Posibil era setata temperatura la 60 de grade.
Normal trebuie sa o reglezi pe la 30.
Doar daca trebuie sa fierbi ceva prosoape, cearceafuri, o lasi la 60-90 de grade.
Nu ai de ce te speria. Nu s-a stricat nimic.

| Dragobeta a răspuns:

Pe cat ai setat temperatura? Asta verifica. Nu trebuie sa te sperii, sunt rufe care se spala la 90 grade Celsius.