| Ionut_Andreescu a întrebat:

Am gasit o reteta foarte buna care spune ca trebuie sa folosesc lichior de oua doar ca nu vreau sa fac reteta cu alcool pentru ca am invitat niste prieteni la mine care nu beau deloc alcool. Exista si lichior de oua fara alcool?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dap...la schitul Sihastria! Mama cum poate sa sune problema ta...Baga o zeama de varza indoita cu ou. Si gata! Lichior nealcoolic de oua. Io zic sa-l intrebi si pe Bombonel...

7 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ar fi bine sa gasesti o alta reteta caci lichior de oua fara alcool nu este. Oricum daca stai sa te gandesti ca lichiorul este facut din oua, lapte, zahar si alcool - si omiti alcoolul ai deja celelalte ingrediente care se pun de obicei in prajituri. Sarbatori fericite!

| husni a răspuns:

Orice lichior are alcool, cauta alta reteta!

| lalaghizi a răspuns:

Poti folosii lichiorul de oua la reteta fara teama chiar daca prietenii nu consuma alcool. Doar daca este o reteta care nu necesita fierbere sau coacere la cuptor atunci sa nu folosesti lichiorul de oua.Deci daca fierbi sau coci la cuptor poti folosii deoarece alcoolul se evapora la caldura.Are temperatura de fierbere mult mai mica ca apa. Spor la treaba!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista lichior de oua fara alcool ar poti folosi un sos de vanilie in schimb care ar putea sa fie la fel de bun ca lichiorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lichiorul de oua se face din oua, alcool si zahar. Tocmai alcoolul ii da acel gust asa ca nu se poate face lichior de oua fara alcool.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur... faci pur si simplu lichi-orul de oua iar in loc de alcool poti pune sampanie(fara alcool)sau suc natural.

| Cato_cato a răspuns:

Foloseste mai putin lichior dar pastreaza reteta la fel. Sunt sigur ca putin alcool nu o sa-i deranjeze si prajitura isi va pastra acelasi gust.