| IsiR a întrebat:

Am o problema imensaaa! Ieri am pus niste mere (intregi) la cuptor si au iesit bune iar azi verisoara mea (care e la mine) fara sa stiu eu, a luat un mar si la pus intr-o punga de plastic si la pus in cuptor (pe partea de jos, NU pe gratii). Pana sa observ eu, merele si punga s-au intins pe acolo si acum a ramas acolo plasticul topit. Am incercat sa-l iau cu o lingura de lemn,, dar nu a mers asa ca am zis s-o astept pe mama sa vina de la servici. Insa versioara mea (care a inceput sa planga pentru ca am certat-o putin) a vrut sa rezolve totul si a luat un cutit si a scormonit pe acolo( a facut zgariat cuptorul). acum e cu mine (si sunt cu ochii pe ea) dar nu stiu ce sa-i fac cuptorului. O sa se mai duca mirosul de ars? Se poate rezolva?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu detergent de vase si buretele dar lasi apa calda sa curga sau la inmuiat numai ca ramane cu sechele daca e tava, daca e in cuptor lasa-o pe maicata sa se ocupe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Cred că mai bun ar fi un sprai Tryumph pentru aragaz. Dai cu spray, lași să se înmoaie, pe urmă cureți cu sârma de vase sau cu partea aspră a buretelui. Și niciodată să nu mai puneți ceva de plastic la foc sau în cuptorul cu microunde.
Te invit pe http://zinnaida.ro/, la pagina Rețete culinare pe înțeles.

| Puffulets a răspuns:

Trebuie inlaturat plasticul de acolo, altfel de fiecare data cand vei da drumul la cuptor va mirosi a ars de la acel plastic:d

| Anonnymous a răspuns:

Deci, lasi mai intai cuptorul cu usa deschisa, fara sa fie aprins, pentru a se aerisi. Si peste cateva ore, incerci sa speli cu un burete (nu din sarma, pentru ca o sa zgarie) si cu un detergent de vase.
Daca nu merge, asteapt-o pe mama ta.
Pentru curatat e foarte bun axionul solid, dar si cif-ul ala alb (nu mai stiu cum ii zice).
Nu mai faceti alte experimente pe cuptor (apropo de curatarea lui) pana nu se raceste complet si pana nu se aeriseste.