| anonim_4396 a întrebat:

Am pus plastilină la microunde, iar acum nu pot să scap de miros. Nu mă refer la plastilină, ci la cuptor. L-am curățat, dar tot miroase de-mi pică nasul sad Nu știam că o să se întâmple asta. Ce aș putea să fac? Nu pot nici în bucătărie să stau. L-am scos afară. Ajutor! Nu-mi dau seama ce o fi fost în capul meu sad Mai poate fi salvat?

27 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Ai avut chef de joacă? Știi vorba: Când părinții nu-s acasă, pisica joacă pe masă.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Voiam să "desenez" cu plastilina aia, sa fac texturi. Nu a fost un experiment. Și nici nu cred că e normal ce s-a întâmplat, oș fi lăsat-o prea mult laughing

| anonimg a răspuns:

Trebuia sa o tii in apa calda (nu fierbinte), intr-o punga pusa intr-un ibric la aragaz sau pe calorifer.
Solutia o comanzi de pe internet daca nu o gasesti la magazinele mari sau de cartier:
https://www.farmec.ro/......350-ml-517

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Dap... Nu am avut vreodată nevoie să înmoi plastilină și m-am gândit că microundele ar fi cea mai bună soluție.
Mulțumesc pentru link! Eu am spălat cuptorul cu detergent normal.

| Wr3nch a răspuns:

Da. Il lasi deschis cateva zile, si il speli cu o carpa umezita putin in apa cu lamaie.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Câteva zile? sad Ai mei vin acasă în maxim 4 ore și aș vrea să rezolv problema asta până atunci. Dacă încerc de acum să-l spăl cu apă cu lămâie, există șanse să scap de miros? sad

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Eu zic să te apuci să-l speli cât de bine poți cu săpun/detergent (fă un efort și ține-ți respirația puțin) apoi clătește, lasă la uscat și aerisește-l puțin. Și dacă tot nu merge... ia-ți unul nou.
P.S. Plastilină-n microunde... am trăit s-o aud și pe asta. laughing

| anonim_4396 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Of sad Spăl la el în draci de ceva timp. Îmi lăcrimează ochii.
Deci... să înțeleg că e posibil să-l fi stricat?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

De stricat nu cred că e cazul, doar că va puți o vreme. Depinde câtă plastilină ai băgat în el. După ce-ai spălat vreo 1 oră - 1 oră și jumătate, înmoaie o batistă în apă de colonie și freacă nițel. Nu va scoate mirosul, dar îl va acoperi.

| anonim_4396 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Am băgat în el o bucată destul de mare de plastilină, cam o farfurie. O să încerc și așa ca tine, mulțumesc. Acum parcă nu mai miroase horror, dar tot nu m-aș încumeta să fac floricele.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu n-aș face floricele pentru mine. Lasă-i pe alții să le mănânce; dacă mor ei, nu e problema ta. laughing
Părinții au aflat?

| anonim_4396 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Mamă mamă ce malefic ești laughing
Nu au aflat încă sad Să vezi ce mișto o să fie să le explic cum de am (aproape) stricat cuptorul cu microunde pentru o bucată de plastilină întărită...

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Filmează momentul și trimite-mi-l, te rog! Jurații "Oscar" vor plânge de bucurie, cum n-au mai plâns de când colegul a început să citească în maghiară la ora germană! și ce maghiară...
Dar serios vorbind, dacă reușești să îți acoperi greșeala, ei nu trebuie să afle. Mr. Cuptor ce mai face?

| anonim_4396 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Aș filma, dar nu vreau să rămână posterității rușinile mele laughing

Sunt fană colegul tău laughing Aș vrea și eu să știu maghiară.
Mr. Cuptor se simte binișor cred/sper. Tot mai pute, dar asta doar dacă îl deschizi. În altă ordine de idei, dacă nu o să aibă chef de floricele, ai mei o nu o să-și dea seama. Muhahahaha!

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei, lasă acum. Nu era chiar maghiară ce a zis colegul: i-a dat Frau un text de citit în germană și omul nostru a reușit cumva să-l răstălmăcească de zici că era ceva maghiară (accentul pe prima silabă, "ö" era mai prelungit și suna ceva ca "ő", regulile de citire erau cele din română amestecate cu cele din engleză etc). Îmi amintesc că, de exemplu, cuvântul german "Fleisch" ("flaiș") îl citea "fleici" sau "fleiși" (sau ceva de genul) și alt coleg intervine ironic:
-Matei, ce înseamnă "fleici"? Că n-am mai auzit cuvântul ăsta, nu știu să-l fi avut la lecție.
-Fleică, bă boule!
laughing
Mă bucur că mirosul s-a mai dus. Peste noapte s-a mai întâmplat ceva (nu de alta, dar eu dormeam când îmi răspundeai tu)?

| anonim_4396 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Ce fericire e acolo la voi în clasă laughing

Tot miroase, dar nu foarte tare. Doar dacă îl deschizi e nasol. Dar nu a avut nimeni nevoie de microunde, deci n-a întrebat nimeni nimic big grin

| Jus7t a răspuns:

Da ce te apuca?laughing

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Nici eu nu știu ce mă apucă.
Nu o să mai bag niciodată în viața mea ceva ce nu e mâncare în cuptorul cu microunde, promit sad Acum două ore, dacă stăteai și la cinci metri de cuptor în bătaia vântului, lăcrimai.

Nu pot să-mi dau seama ce se întâmplă cu el. O fi fost plastilina contrafăcută? thinking Habar n-am.

| EcceHomo a răspuns:

Nu-i panică, man!
Totul poate fi salvat, dar nu și la timp. laughing)

| anonim_4396 explică (pentru EcceHomo):

Of... Nici nu știi prin ce momente trec laughing Mi-e și frică să-l mai folosesc. Mă gândesc că se întoarce iar mirosul ăla să mă bântuie. Asta nu e o situație de care te lovești zilnic și nu știu ce să fac laughing

| EcceHomo a răspuns (pentru anonim_4396):

Lămâia ajută. Dacă nu elimină mirosul bântuitor, cel puțin calmează sistemul nervos, și tot e ceva. laughing

| Forneticugem a răspuns:

Scoate din priza și spală bine de tot cu mare grija și de ce ai făcut așa )))) unde ai văzut plastilina in microunde )))) tiktok? ))))

| anonim_4396 explică (pentru Forneticugem):

Aoleleo, păi din priză l-am scos, bineînțeles, asta-mi mai lipsea sad
Îl tot spăl cu detergent, dar nu scap de miros.

Nici nu am tiktok. Pur și simplu aveam un bulgăre mare de plastilină întărită, pe care am vrut să-l topesc sad Nu mă gândeam că o să întoxichez cuptorul.

| Forneticugem a răspuns (pentru anonim_4396):

Spală bine de tot apoi pune-l undeva unde sa poată sa iasă din el mirosul de plastilina si ai răbdare o sa fie bine ai sa vezi

inca ma gândesc și ma amuză cum ai putu face
așa ceva laughing)) bine ca nu ai dat foc la ceva laughing) ferescă Dumnezeu asta mai lipsea ai grija ce faci

| anonim_4396 explică (pentru Forneticugem):

Nu mi-ar fi trecut prin minte că se poate întâmpla una ca asta. Cred că e și plastilina de vină. Nu o să mai încerc niciodată să înmoi plastilină la microunde sad Nu mai fac.

| Forneticugem a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai grija ce faci nu-i de joaca puteai sa patesti ceva ai grija de tine

| anonim_4396 explică (pentru Forneticugem):

În apărarea mea, plastilina pare o chestie super inofensivă. Nu mă așteptam sad O să fiu mai atentă de acum în colo