| Cata12774 a întrebat:

Am pus niste ciorapi albi in clor o noapte si cateva ore sa se inalbeasca si dupa i-am pus in masina de spalat pentru o ora si s-au largit foarte tare, ce sa-i fac ca sa le micsorez?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand sa fierbi o ala cu apa si sa-i lasi acolo 5-10 minute sa fiarba. De obicei asta e un hack pentru poliester, nu sunt sigur daca merge si cu niste ciorapi.

| ioana748 a răspuns:

La frigider,

| Violleta2022 a răspuns:

Arunca-i, fiindca odata distrus elasticul nu se mai pot reface.

| darrio2007 a răspuns:

Poti sa-i arunci.

| dullcat a răspuns:

Clorul ataca chimic orice fibra, orice fir, indiferent ca este bumbac sau orice material natural/sintetic.Aia nu se vor mai face ciorapi, nu vor mai reveni la forma lor elastica, deci asta e, la gunoi cu ei.

Pentru albire poti folosi bicarbonat de sodiu si apa, combinatia asta nu va distruge nimic. Daca tii mortis sa folosesti in continuare clor, respecta dozajul si nu lasa mai mult de jumatate de ora.O noapte intreaga si cateva ore e extrem de mult, nu-i de mirare ca s-au stricat.

| Standt a răspuns:

Nu mai poti.