doiny
| doiny a întrebat:

As dori si eu o reteta de prajitura cu fructe, in special cu mere... ceva sa fie usor de preparat, gustos si cu aspect comercial.

Răspuns Câştigător
| sidy a răspuns:

Doiny, uite aici o reteta usoara, care sigur are sa-ti placa :
200g unt
100 g zahar
400 g faina
4-5 galbenusuri
1 praf de copt
smintina sau lapte
coaja rasa de la o lamiie

Se framinta bine toate ingredientele si se intinde foaia in tava tapetata, se pune umplutura de mere, scurse de suc+putin zahar+scortisoara, apoi se da la cuptor.
Intre timp se bat albusurile cu 12-15 linguri zahar si zeama de lamaie, se scoate tava cind e aproape coapta prajitura si se pun albusurile peste mere.
Se da iar la cuptor, pina se intareste albusul.

Iti mai dau o reteta, dar mie imi place mai mult prima...

1 kg. de mere
3 oua
o cana lapte
100 gr. ulei
o cana zahar
praf de copt
zahar vanilat
scortisoara
faina

Merele se dau pe razatoare, se calesc apoi cu putin zahar si cu scortisoara!

Se bat ouale cu zaharul, se adauga uleiul, apoi laptele, praful de copt, vanilia si faina, astfel incit sa fie compozitia ca o smintina grasa. Merele se racesc. Tava se tapeteaza si se toarna trei sferturi din coca, apoi merele rase si apoi restul de aluat.

Cuptorul se incinge la 180 gr si se tine praji cca 40 minute

2 răspunsuri:
| ginette a răspuns:

Am o prajitura cu mere foarte gustoasa, nu stiu cat de comerciala este, dar poti sa-mi faci o vizita pe blog http://ginuca27.blogspot.com/ si poate iti place ceva.

| NoName_9903 a răspuns:

Dai pe razatoarea mare 2 kg de mere curatate de coaja, torni peste ele 2 cani de zahar, 2 cani faina (aceeasi dimensiune), 4 oua, praf de copt nestins, arome, coaja de portocala si lamaie, un praf de scortisoara. Pui compozitia in tava de cuptor si o tii la foc mediu aproximativ 30 minute. Cand s-a racit acoperi prajitura cu o glazura facuta din (4 linguri zahar, 4 linguri cacao, 2 linguri apa si 100 g unt) omogenizate pe foc. Deasupra presari nuca maruntita sau nuca de cocos. Pofta buna!