doiny
| doiny a întrebat:

as dori si eu o reteta de prajitura dietetica. daca contine si miere de albine ar fi perfect...:d

Răspuns Câştigător
| marilena a răspuns:

O prajitura excelenta, usor de facut si ieftina pe deasupra: Savarina de gris.
Ai nevoie de: 4 oua, 1 cana gris, 1 l lapte cu 1, 5% grasime, un varf de cutit de sare, 30 pastile de indulcitor (nu zaharina, eu folosesc de exemplu Diamant), esenta de rom, 1 zahar vanilat.

Separi albusurile de galbenusuri. Bati spuma albusurile cu putina sare. Cand albusurile s-au intarit, adaugi galbenusurile si zaharul vanilat, mai bati putin pana se omogenizeaza, apoi adaugi grisul treptat, in ploaie, si amesteci usor cu lingura, de jos in sus, pana se incorporeaza in compozitie tot grisul. Ungi o forma de chec sau de cozonac si pui compozitia, o dai la cuptor pana se rumeneste usor pe deasupra si se intareste. In timp ce se coace savarina, pui la fiert laptele cu putina sare, adaugi pastilele (gusti, si daca preferi mai dulce, mai adaugi pastile; tine cont ca in compozitia prajiturii nu exista zahar, ea se indulceste doar de la lapte). Cand laptele a fiert, stingi focul, apoi adaugi esenta de rom (1/2 de flacon sau chiar unul intreg, gusti si vezi cat de aromata iti place). Cand prajitura este coapta, stingi cuptorul, o scoti si torni deasupra tot laptele. Mare parte din acesta se imbiba in prajitura, restul va forma un sos care se serveste cu prajitura dupa ce aceasta s-a racit. Aici ti-am dat reteta dietetica, pot manca si diabeticii, tinand cont insa de grisul si de laptele continut. Dar daca nu ai astfel de probleme, poti indulci prajitura cu zahar sau cu miere dupa gust. Este o prajitura gustoasa si usoara. Pofta buna!

5 răspunsuri:
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

O super prajitura foarte usor de facut si chiar de post as spune este:o ceasca de miere de albine, cu aceeasi ceasca o ceasca de apa minerala o jumatate de ceasca de ulei, o lingurita de bicarbonat stins cu zeama de lamaie, o lingurita de scortisoara, 3 cesti de faina, 3 pumni de nuca (eu o pidez pe un tocator cu sucitorul). Se mixeaza toate ingredientele si se baga la cuptorul incins primele 5 minute la foc iute, apoi fara a deschide cuptorul inca 35 de minute la foc mai mic. Se incearca cu o scobitoare si daca nu se prinde de scobitoare inseamna ca e gata.
E delicioasa si se face rapid.

| dana_1567 a răspuns:

O prajitura interesanta si foaarte dietetica este cea cu iaurt. Pui in recipiente mici pana la jumatate iaurt iar in cealalta jumatate pui miere, fructe si/sau pandispan. Le bagi la congelator cateva ore si apoi le rastorni in farfurie sau le mananci direct din pahar. Miam mi-am!winking

| dorina a răspuns:

Parerea mea e ca poti sa prepari o multitudine de prajituri dietetice daca inlocuiesti faina alba cu faina integrala, iar zaharul cu miere de albine sau eventual zahar brun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

50 g margarina
1 ou
5 linguri miere
250 g iaurt
coaja si zeama de la o lamaie mare
140 g faina
175 g faina integrala
1 1/2 ligurita de bicarbonat
1/8 ligurita de nucsoara
Mod de preparare
1Intr-o craticioara se topeste mierea si margarina. Se da la o parte si se lasa sa se racoreasca.
2Intr-un castron se amesteca cu mixerul iaurtul, oul, coaja si zeama de la lamaie. Se da drumul la cuptor la 180°C.
3In alt castron se cerne faina, faina integrala si bicarbonatul. Se aseaza chesele de muffins in tava.
4Se adauga amestecul de faina peste cel cu iaurt si se amesteca pana se omogenizeaza. Se toarna compozitia in chese si se da la cuptor aproximativ 20 de minute. Se testeaza cu o scobitoare daca sunt facute la mijloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vreau sa fac o prajitura dietetica, intotdeanua o sa aplez la http://retete-dietetice.net/pr%C4%83jituri-desert-dulciuri