| anonim_4396 a întrebat:

As vrea o reteta eficienta de muffins(madeleine, magdalene), nu vreau link-uri, doar o reteta testata in care magdalenele cresc cum trebuie, sa iasa din forma la crestere, fragede si umede chiar si a doua zi de la coacere

Răspuns Câştigător
| simona24 a răspuns:

Pentru 6 muffins ai nevoie de :

2 oua
110 gr de unt moale
110 gr de zahar
140 gr faina
70 de gr bucatele de ciocolata
1 plic de zahar vanilat
2 lingurite de praf de copt
2 linguri de lapte (reteta nu prevede lapte, insa eu am pus pentru ca mi se parea cam densa compozitia, ramanea lipita de peretii mixerului)

Se pun toate ingredientele (in afara de ciocolata) in mixer si se mixeaza bine.
Se adauga apoi bucatelele de ciocolata si se amesteca usor cu o lingura

Am pregatit 6 forme de aluminiu ( o sa-mi cumpar si de alea de silicon o data si-odata ), le-am uns cu unt si presarat cu faina.
Am pus cu o lingura compozitia in fiecare, apoi cu o lingurita le-am nivelat si am mai pus deasupra bucatele de ciocolata.
Le-am dat la cuptor (preincalzit) la 180 de grade, reteta zice ca se fac in 15 minute, la mine inca erau crude dupa 15 minute.
In orice caz, depinde de cuptor, verificata cu scobitoarea.
Le pastrezi in folie de plastic. POFTA BUNA!

3 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Mi-am pus intrebarea "ce este o madeleine?", cand am auzit niste versuri, dintr-o melodie din muzica romaneasca, erau cam asa: "Iar gustul de Madeleine, Imi va reveni, In fiecare zi... Ce n-a vazut Parisul"...
Multumesc "zazu1972" pentru intrebare, multumesc tuturor, pentru raspunsuri (daca vor fi mai multe).

| sidy a răspuns:

Am o reteta tare buna, de la o prietena de-a mea, pe care ti-o recamand :

2 oua
- 150g zahar(de pref. pudra)
- 115g ulei
- 3ls lapte(poate fii si lichior)
- 250g faina
- 1/2 pac. praf copt
- 1 virf de lc bicarbonat
- 100g ciocolata razuita pe razatoarea cu gauri mari
- 36 buc. cirese/visine din compot/congelate/proaspete
- 1ls fulgi de cocos sau faina
- 1lamiie-coaja
- 1 pac zahar vaniliat
MOD PREPARARE:
Cuptorul de incinge la 180°C
Ciresele/visinele se scurg si se pun pe un servet de bucatarie la zvintat.
Ouale, zaharul, zaharul vaniliat, coaja de lamiie silaptele se mixeaza bine, pina compozitia devine spumoasa si culoarease albeste.
Se toarna precum la maioneza uleiul, mixind bine in continuare.
Faina se amesteca cu praful de copt si bicarbonatul, se adaoga la compozitia de oua si nu se mai mixeaza ci se amesteca cu o lingura putin in asa fel incit ingredientele doar sa se umezeasca putin.Se adaoga bucatile de ciocolata si la fel se amesteca tot cu o lingura sau o platea inasa fel incit aluatul sa ramine putin aerat.
Visinele se amesteca cu lingura de fulgi de cocos sau faina, in asa fel incit sa-le cuprinda pe toate partile. Jumatate din aluat se pune in formele de muffins, se pun cite 3 bucati de fructe in fiecare forma si peste se adaoga restul de aluat.
Se coc ca 25-30 min. Pina ce deasupra primesc culoarea dorita.
Dupa ce se scot din cuptor se lasa ca 10 minute in tava, dupa care se scot pe gratarul de bucatarie.Se decoreaza cu zahar pudra, cu cocolata...
Fiiecare cu ce doreste si are.Eu nu am decorat cu nimic, doar inainte de servire am pudrat cu zahar.

| amada745 a răspuns:

Intra pe culinar.ro forum si gasesti cate si de care retete vrei, adevarate, pe cuvant.