| AnonimusGirl a întrebat:

Azi am facut inghetata de casa si am pus-o in congelator. Problema e ca nici dupa 2 ore si ceva nu inghetase. Eu am un congelator care nu face gheata dar tine alimentele congelate. Ce pot sa fac sa inghete? Cat timp trebuie sa stea?

5 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Nu e vorba de frigider, chiar daca e nofrost.Inghetata trebuie amestecata din sfert in sfert de ora, in prima ora, cu un tel. Dupa aceea la fiecare jumatate de ora, timp de 2 ore. Daca nu procedezi asa inghetata face ace de gheata pe suprafata, iar in interior ramane moale. O inghetata buna nu trebuie sa inghete, trebuie sa fie cremoasa si fara ace de gheata.

| AnonimusGirl explică:

Congelatorul nu face gheata deoarece e o noua metoda ..asa se fac acum thinking si nu am cum sa il dau mai mic

| mat31new a răspuns:

Daca pe plic zice 2 ore, atat sa o lasi. da congelatoru mai tare daca zici ca nu face gheata.

| mat31new a răspuns:

Pe plic iti zice o reteta care face inghetata cremoasa, nici la mine nu era "INGHETATA" cand era gata, era pasta putin mai tare. daca nu vrei sa fie asa cremoasa, dubleaza cantitatea de lapte din reteta.

| oanamari333 a răspuns:

Fara congelator adevarat n-ai sanse!