| eucitesc00 a întrebat:

1)ce mancati ziua?
2)din pulpe sau cartofi as vrea sa mi spuneti ce as putea gati.
3)alte mancaruri usoare si simple, mai stiti?

4)funda.

Răspuns Câştigător
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Buna,uite am sa-ti dau cateva idei pentru punctul 2: pulpe cu cartofi la cuptor,pulpe la gratar cu cartofi taranesti sau natur, pulpe cu tocanita de cartofi, pulpe (la gratar sau la cuptor) cu salata orientala sau cu legume gratinate (cartofi,morcovi,ardei,ceapa ), poti sa faci de ex o saramura cu pulpe.O sa-ti dau o reteta foarte simpla care mie mi-a placut foarte mult : snitel de pui\porc cu pesmet sau susan si cu sos tzatzici: prepari carnea pentru snitel apoi o dai prin faina,prin ou si ultima data prin pesmet sau susan, dupa care o pui la prajit, Dupa ce e rumeneste bine, scoti snitelul pe un servetel absorbant si te apuci de sosul tzatzici: 2 iaurturi mici (eu folosesc cremosso de la danone ), 2 castraveciori verzi, nu murati,cativa catei de usturoi si cateva fire de marar. Pui iaurturile intr-un castronel,razi cei doi castraveciori(fara sa ii cureti de coaja ), ii storci foarte bine si apoi ii pui in iaurt. Pisezi usturoiul pe care il adaugi mai apoi in iaurt dupa care toci mararul marunt si il pui peste celelelte ingrediente. Adaugi sare si putin piper (optional) si apoi amesteci bine si gata sosul tzatzici happy. Se serveste cu snitele cu pesmet sau susan. Poti opta si pentru niste cartofi natur, merg foarte bine cu sosul si cu snitelele. pofta buna!

6 răspunsuri:
| AllinaDaniella a răspuns:

Buna.
1. Depinde unde iau micul dejun. De ex,cand am cursuri,iau sendvisuri,fructe,biscuiti la mine,cand sunt acasa mananc iaurt,lapte, cereale, etc.

| reteteculinare a răspuns:

Salutare eucitesc00, incearca acest site de retete culinare http://invatasigateste.blogspot.com/ - sunt o multime de retete pe care le poti incerca cu ingredientele care le ai.

| mgtow a răspuns:

Depinde ce am pregatit dimineata sandvisuri, dupa masa ciorba si felul 2 sau cartofi cu ou si carnat/aripi de pui sau carne de porc, seara un sandvis sau imi tai rosii, branza, salam, castraveti si mananc cu paine. Poti sa-ti faci omleta (ou batut il torni in tigaie si sa ai bucatele de carnat care le pui peste ou cand se face in tigaie apoi cand vezi ca se rumeneste o scoti astepti putin sa se raceasca si mananci.

| ady123 a răspuns:

1)Pilaf mi-ar placea dar nu face mama mereu asa ca de obicei mananc ciorba cu smantana
2)Pulpele sunt o mai bun alegere pentru ca pulpele au calorii iar cloriile=energie
3)Spaghetyy
4)Mieeeee

| comansorin a răspuns:

Eu dimineataa mananc niste biscuiti cu unt si cu dulceata si un ceai simplu fara zahar sau miere la pranz mananc o ciorba sau carne ceva iar seara mananc peste sau ce am mancat la pranz
ai mai putea face niste oua ochi sau fierte sau batute sau fa-ti un pic de mamaliga si mananca cu branza sau un sandwich, usoare si simple pai mai usoare si simple decat salata de legume sincer nu stiu este cea mai buna macare mai ales varza are foarte multe vitamine poti siti oriunde pe orice site pe orice carete si iti spune clar ca sa mananci varza pentru sa e foarte foarte sanatoasa si casa faci salata e ff usor pui varza ceapa rosii dupa ochi apoi pui ulei si otet (otet um pic mai mult ca uleiul sau daca n-ai otet poti stoarce o jum de lamaie sau mai mult cat iti place pana cand vezi ca-ti place) si e simplu 4 FUNDA?