| Gina2 a întrebat:

Buna,am nev mare de ajutor! Duminica sora mea mai mica is tine ziua de nastere si nu stiu ce tort sa ii fac(as vreau unul destul de mare si frumos)dau funda pentru cel mai bun raspuns.
FUNDA!:*garantata
MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! si la multi ani surioarei talehappy
uite cum poti face daca nu vrei sa dai comanda.
eu fac in tava mare de aragaz poti face si o negresa si sa tai blatul in jumate, cumperi creme din comert si fructe(diferite) si il ornezi cum vrea si te duce imaginatia ta..il decorezi cu kiwi, portocale grefe..nu ai cum sa dai gres.

5 răspunsuri:
| Laura1092 a răspuns:

Daca vrei unul reusit, ia-l de la cofetarie... Daca nu vrei sigh intreab-o daca prefera mai mult ciocolata sau vanilia, capsuni etc si fa un tort cu ce ii place. Niste frisca pentru ornat, trandafiri de zahar niste jucarii pe tort si aia e

| roxaa15 a răspuns:

Cheesecake cu ciocolata alba si zmeura
Ingrediente:

unt50 g, apa125 ml, 3oua, zahar pudra100 g, frisca120 ml, amidon 2 linguri, zahar pudra 3 linguri
Intr-un bol amestecati biscuitii faramitati, 3 linguri de zahar si untul topit. Presati compozitia pe fundul unei forme de 23 cm.

Intr-o oala, amestecati zmeura inghetata, 2 linguri de zahar, amidonul si apa. Puneti pe foc si fierbeti 5 minute sau pana ce sosul se ingrasa. Strecurati crema pentru a indeparta semintele de zmeura.

Preincalziti cuptorul, intr-un bol din metal deasupra uneioale cu apa fiarta, topiti ciocolata alba cu frisca, amestecand din cand in cand pana ce se omogenizeaza.

Intr-un bol mare amestecati crema de branza cu 100 g zahar pana ce se omogenizeaza. Adaugati ouale pe rand. Amestecati cu vanilie si ciocolata topita.

Puneti jumatate din aluat peste patul de biscuiti. Puneti 3 linguri de sos de zmeura peste aluat. Puneti compozitia ramasa in tava si turnati peste 3 linguri de sos de zmeura pe deasupra. Cu varful unui cutit neteziti crema pentru a crea un efect de marmura.

Coaceti timp de 55 - 60 de minute. Lasati-o sa se raceasca, acoperiti-o si tineti-o la frigider timp de 8 ore inainte de a o scoate din tava. Serviti cu crema de zmeura ramasa.

| EchoWinds a răspuns:

Diplomat sau cu Fructe

| Gina2 explică:

Multumesc mult tuturor... daca as fi putut as fi dat la fiecare cate o funtita:*!
Tortul a iesit super
MULTUMESC:X:*!