| Sebi9955 a întrebat:

Buna, am un boiler tesy de 100 litri, l-am cumparat nou, am cumparat stecker-ul si cablul, l-am legat si tinut pe treapta maxima 5 ore, apa se incalzeste doar pana la jumate si nu decupleaza deloc, baga curent incontinuu, se decupleaza manual cand il pun pe treapta 2, ce sa mai fac? Nu mai am ce schimba totul este nou, care este cauza pentru care nu atinge temperatura setata?

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu decupleaza daca:
- temperatura apei n-a ajuns inca la ceea reglata (trebuie masurata cu termometru)
- masurarea temperaturii nu se face corect (defect circuit de masurare-decuplare
- rezistenta electrica de incalzire nu functioneaza (verificarea se face prin masurare, de catre un electrician priceput).

Atentie, sa nu se desfaca boilerul, daca e in garantie!
In cazul ca boiler-ul este in garantie, atunci doar masurarea temperaturii apei poti face, restul apartine service-ului acreditat de producator!

| Sebi9955 explică (pentru Bula):

Boilerul este nou, este posibil ca dupa 12 ore sa nu incalzeasca apa deloc? Stagneaza la jumatate. Cat sa il mai las sa incalzeasca? Este posibil ca dupa 1 zi sa nu ajunga la temperatura maxima? Precizez ca am setat termostatul la puterea maxima

| Bula a răspuns (pentru Sebi9955):

Ti-am scris: ia un termometru, baga sub apa calda si masoara temperatura!

Daca apa nu se incalzeste dupa 1 minut de scurgere continua la minim 45 grade, atunci or instalatia, ori boilerul e de vina.
Cheama un instalator sa verifice problema!

| Sebi9955 explică (pentru Bula):

Nu cred ca mai este nevoie de masurare, dupa 7 ore de mers peste noapte fara intrerupere apa nu s-a incalzit deloc, este clar ca nu functioneaza in parametri normali, problema este ca nu am reusit identifica din ce cauza concret. Presiune pe instalatie nu am cum sa nu am din moment ce la umplerea boilerului nu mai iesea aer la robinet ci doar apa. Nu mai stiu ce sa fac, sunt disperat!

| Bula a răspuns (pentru Sebi9955):

Temperatura cat este?
E elementul principal!
Un boyler ar trebui sa incalzeasca apa aproape instant (este doar intarzierea apei incalzite dintre boiler si robinet).
Si eu folosesc boiler (e pe gaz), apa calda apare la robinet dupa cca. 10 secunde (distanta de cca. 6-7m).

| Sebi9955 explică (pentru Bula):

Apa stagneaza undeva la 40 de grade, oricat as lasa sa incalzeasca nu depaseste 40, am avut un boiler ariston inainte care a cedat dupa nici 2 ani, am schimbat rezistenta termostat la el si exact la fel facea, nu trecea apa de 40, acum am luat tesy nou si exact la fel face, asa ceva nu am intalnit in viata mea, toti instalatorii imi spun la fel, ca asa ceva nu au pomenit

| Bula a răspuns (pentru Sebi9955):

Inseamna ca, debitul (cantitatea) de apa este mai mare decat ceea pe care o poate incalzi boilerul.
Si eu am un boiler (pe gaz), la care am reglat temperatura de iesire al apei la 42 grade, la robinet ajunge la 40 +/- 2 grade, tocmai bun de folosit (nu trebuie amestecat cu apa rece happy ).

| Sebi9955 explică (pentru Bula):

Cum poate fi debitul mai mare cand am avut anterior un boiler tot de 100 l si rezistenta de 1800W si incalzea apa fiarta, iar asta tot de 100 l si cu rezistenta mai mare de 2000W nu o poate incalzi. Cum este posibil?

| Bula a răspuns (pentru Sebi9955):

Depinde de constructia boilerului.
Daca vrei apa mai calda, redu debitul apei care intra in boiler, cu un robinet.
Boilerele electrice nu au randament prea mare, le trebuie timp sa incalzeasca apa.

| Sebi9955 explică (pentru Bula):

Eu sunt de acord cu tine, dar avand un ariston de 100 l anterior, si care functiona fara probleme, tind sa cred ca boilerul asta nou tesy are o defectiune din fabrica, din moment ce l-am lasat peste noapte 8 ore si nu a incalzit apa cu niciun grad in plus. Oricum am facut sesizare la ei, sa vad ce zice si echipa care va veni, cand va veni pentru ca am inteles ca poate dura si 30 zile

| Bula a răspuns (pentru Sebi9955):

Boilerele sunt incalzitoare instantanee de apa, nu incalzesc tot timpul (incalzesc doar daca trece apa consumata prin ei).

In familie este montat la cineva incalzitor de apa (folosit la vana, pentru baie), montat direct pe robinet, DAR are puterea electrica consumata de 3000W. Nici acel incalzitor nu incalzeste tare, daca robinetul este deschis la maxim (rezistenta nu poate sa incalzeasca apa atat de rapid), mai ales iarna.

| Sebi9955 explică (pentru Bula):

Eu cred ca si daca il voi lasa 2 zile fara oprire nu va incalzi apa mai mult de 40 grade. Este evident ca ceva nu este in regula. La boilerul vechi in 2 ore jumatate aveam apa fiarta, in schimb la acesta oricat as incalzi apa, ea este doar calduta. Nu stiu ce sa mai fac, sincer, si mi-e teama ca va dura enorm de mult pana vor veni cei de la service, in conditiile in care am facut sesizarea in 25.07. 2024

| Bula a răspuns (pentru Sebi9955):

Daca e boiler instant, atunci incalzeste doar atunci cand curge apa de la robinet.
Citeste-i "Manualul de utilizare", primit cu el (sau de pe net, cautand dupa fabricant + model + "manual de utilizare" pdf.

| Sebi9955 explică (pentru Bula):

Scrie ca apa se incalzeste in 2 ore 20, ori la mine nu se incalzste niciodata mai tare, oricat ii dau putere si oricat il las(8 ore maxim l-am lasat fara sa consum apa, peste noapte) este mai mult decat evident ca nu functioneaza in parametri optimi. Sunt disperat realmente, pana vor veni cei de la service

| Bula a răspuns (pentru Sebi9955):

Este boiler electric instant sau cu rezervor?
Ar fi bine daca ne-ai da fabricantul si modelul.

| Sebi9955 explică (pentru Bula):

E termoelectric cu 1 serpentina, functioneaza si pe curent si legat la centrala, tesy bilight gcvs 1004420311tsr

| Wolf1988 a răspuns:

Termostatul de siguranta decupleaza inaintea termostatului reglabil, posibil sa ai aer in instalatie.

| Sebi9955 explică (pentru Wolf1988):

Pai am umplut boilerul, nu mai iesea aer la robinet cand am oprit, doar apa, nu cred ca poate fii asta, astazi l-am lasat toata ziua si de abia daca a urcat o linie, il las si la noapte sa vad, 8-9 ore de mers fara oprire ar trebui sa fie la maxim si sa decupleze

| Sebi9955 explică (pentru Wolf1988):

Pot verifica in alt mod daca am sau nu aer in instalatie?