| aannoonniimm098 a întrebat:

Buna, as dori niste site uri unde gasesc produse fara zahar si o marca de lapte care nu contine zahar?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Laptele de vaca, organic, NU contine zahar, deloc!
Cat despre produse fara zahar nu -i nevoie sa cauti online, ci sa cumperi fructe si legume proaspete, ca nu au sigur zahar si le poti manca fara restrictie.

| alina2k18 a răspuns:

Lapte fara lactoza?
Gasesti La Dorna - zile usoare si mai sunt vreo 2 marci de au.
Produse fara zahar?
Nosugarshop.ro
Fitmall.ro
Farmaciatei.ro

| cristi202 a răspuns (pentru alina2k18):

Lactoza tine de zahar?

| cristi202 a răspuns (pentru alina2k18):

Imi vine sa rid bine. Lactoza e specifica lactatelor, lucru specificat mai tirziu in articol, insa in prima fraza o da ca poate fi intilnita la lactate?
Rid, si pentru ca nu am increderere in Wikipedia, de cand am vazut niste informatii total eronate cu privire la un domeniu ce tine de meseria mea de baza, sudura. Si, daca gresesti o data, o poti face de mai multe ori.
Deci, chiar asa sa fie?

| alina2k18 a răspuns (pentru cristi202):

Simple sugars, also called monosaccharides, include glucose, fructose, and galactose. Compound sugars, also called disaccharides or double sugars, are molecules composed of two monosaccharides joined by a glycosidic bond. Common examples are sucrose (table sugar) (glucose + fructose), lactose (glucose + galactose), and maltose (two molecules of glucose). In the body, compound sugars are hydrolysed into simple sugars.
winking
La tine zahar= zahar tos?
laughing

| cristi202 a răspuns (pentru alina2k18):

☺ Nu, la mine zaharul e doar in forma de cubulete ☺
Stiu si eu ca zaharurile sunt o familie intreaga de substante chimice.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Îți recomand "instant din soia" fara zahar si fara E-uri.

| JamesWatson a răspuns:

Lapte fără zahăr adăugat este cel natural. Este un lapte in dm care am auzit ca are cel mai putin grame per 100 ml dintre toate iar produsele fără zahăr le găsești si in magazine gen Lidl Kaufland este amenajat un raion sau mai multe special dor pentru asta. Spor la cumpărături

| DanaDaniellllla a răspuns:

Lapte fara zahar nu există! Zaharul se găsește în lapte sub formă de carbohidrați sau glucide. Orice lapte, fie că este de origine animală sau vegetală, are zahăr