Întrebare recomandată | 123lalala a întrebat:

as vrea o reteta foarte buna pentru a pregatii o dulceata de caise. Va rog sa ma ajutati cat de repede! as vrea o reteta care sa fie foarte buna.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am crezut că mă "modernizez" şi mă scutesc de scris reţeta, căutând una pe net...

În schimb, după ce am vizualizat vreo 12-15 site-uri, am constatat că se CONFUNDĂ dulceaţa cu gemul!

NU am găsit pe net o reţetă AUTENTICĂ de dulceaţă, motiv pentru care ( vreau/nu vreau ) sunt NEVOIT s-o scriu!

Cantităţi :
* 1 kg caise ( sau alte fructe ), NU foarte coapte ( pentru ca să NU se zdrobească )
* 1 kg zahăr
* 1 l apă
* zeama de la un sfert ( sau o jumătate ) de lămâie ( depinde cât este de mare ), sau un sfert de linguriţă de sare de lămâie
* 1-2 tablete aspirină ( acid acetilsalicilic ), sau conservant ( saliţir/szalicil )
* borcane cu capac ( cu filet ).

Preparare :
Din apă + zahăr se face un sirop care se fierbe cam 30 minute până se "leagă" ( devine mai gros ) ca mierea de albine ( dar NU foarte gros deoarece prin răcire se mai încheagă ).

În momentul în care s-a legat siropul, se adaugă fructele/caisele tăiate jumătăţi sau sferturi, în funcţie de cât de mari sunt.

Se adaugă şi zeama de lămâie ( sau sarea de lămâie ), precum şi aspirina ruptă în sferturi.

Se fierbe foarte PUŢIN ( cam 15 minute ) - doar până se împrăştie spuma - şi se amestecă foarte UŞOR pentru ca să NU se zdrobească fructele.

Siropul/dulceaţa se poate "verifica" picurând câţiva stropi de sirop pe o farfurie întinsă ( rece ), se lasă 5 minute : dacă se înclină farfuria la orizontală, acei stropi trebuie să se prelingă foarte încet/uşor ( ca la mierea de albine ).

În acel moment se ia de pe foc şi se toarnă fierbinte în borcane, apoi se lasă să se răcească până în următoarea zi, când se pune capacul şi se închid ermetic.

Se depozitează în cămară/pivniţă, la loc răcoros şi întunecos.

Se poate păstra chiar şi 3-5 ani FĂRĂ să se strice sau să-şi schimbe aroma/gustul.

SPER că tu NU confunzi dulceaţa cu gemul :
* dulceaţa are fructe întregi/bucăţele şi acestea se "scaldă" în acel sirop asemănător mierii de albine
* gemul este o pastă de fructe - fructele sunt ( majoritatea ) ZDROBITE/măcinate.

Reţetele care se găsesc pe net sunt reţete de gem!

Toate cele bune.

| 123lalala explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult!

| bursuc001 a răspuns (pentru 123lalala):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.

6 răspunsuri:
| BitchImfabulous a răspuns:

Ingrediente:

5 kilograme de caise

2, 5 kilograme de zahăr

zeama de la 2 lămâi

1 baton de vanilie

Mod de preparare:

Se spală caisele şi se aleg fructele care sunt coapte şi a căror coajă este lipsită de lovituri, după care se scot sâmburii, care nu ar trebui aruncaţi ci folosiţi la prepararea acestui tip de dulceaţă. După ce s-au scos sâmburii, aceştia se sparg, iar miezul obţinut se pisează şi se adaugă în dulceaţă la sfârşit.

Apoi, într-o oală, adâncă de vreo 8-10 litri, se pun caisele cu zahărul şi zeama de lămâie şi adăugaţi o cană de apă. După ce se adaugă şi batonul de vanilie, tăiat în jumătate, oala se pune la foc mic timp de 50-60 de minute, amestecând din când în când în compoziţie pentru a preveni să nu se lipească.

Dulceaţa se amestecă constant în special în partea finală pentru a evita afumarea acesteia. Cu 10 minute înainte de a lua oala de pe foc, se poate adăuga miezul seminţelor de caise.

După ce s-a luat dulceaţa de caise de pe foc se mai lasă maxim 5 minute, iar mai apoi se va pune în borcanele care au fost în prealabil sterilizate. După ce borcanele s-au sigilat, fie cu capac, fie cu celofan, se întorc cu gura în jos până ce se răcesc.

| TeaMardare a răspuns:

Buna. Uite o reteta delicioasa http://feellikecooking.ro/gem-de-caise/
Sper sa-ti placa! :*