| AdrianaLacan a întrebat:

Buna!
As vrea sa stiu cum se numea (si unde mai gasesc) un 'desert' pe care il primeam la cresa de stat, care era intr-un tub, era o crema galbena din cate imi amintesc, storceam acel tub (tub ca de o crema) pana la ultima picatura. Sunt nascuta in 1992 si cred ca am fost 2 ani la cresa, dar nu stiu exact in ce perioada... Imi doresc tare mult sa stiu cum se numea, si din ce era facut, daca se mai gaseste... Multumesc frumos!

1 răspuns:
| Ancadoesnotcareabouttheusername a răspuns:

Buna. Nu sunt sigura, dar cred ca la dulce de leche (lapte condensat) te referi. Exista si pe vremuri si a reaparut recent prin mai multe magazine. Se gaseste si la borcan sau conserva, dar e si la tub. Acesta este de obicei aromat (de exemplu cu ciocolata sau caramel) si este putin mai gros decat cel la conserva. Seamana cu un topping mai dens la consistenta. Il poti cumpara din Mega Image, Kaufland, Auchan etc. (doar pe cel la tub). Daca vrei sa iti faci acasa, poti cumpara lapte condensat la conserva de prin magazine rusesti (exista unul in Bucuresti langa Piata Norilor, la Tineretului). Il fierbi in conserva si va fi ca cel de la tub. Se poate folosi si asa. 1 kg e cam 20-25 de lei, dar cele de la tub sunt de obicei mai scumpe, 10-15 lei pentru un tub mic.