| NotarMatildaGenoveva a întrebat:

Bună. Ce să iau pentru puroi la dinte? Precizez că am vrut să cumpăr amoxicilina, dar nu mi.au dat fără rețetă. Fără prescripție Ce pot lua?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la stomatolog de urgenta si acela iti va da antibioticul corect pe reteta si totodata iti va drena puroiul de la masea.

| Korkodeln a răspuns:

Poti lua o programare la dentist de exemplu (chiar si la urgenta stomatologica daca au asa ceva in orasul tau), nici o farmacie nu da antibiotice fara prescriptie si poate fi nevoie ca dentistul sa iti deschida canalul sa iasa puroiul si infectia, altfel se poate intinde si distruge radacinile altor dinti din vecinatate.

| Zahariasweetheart a răspuns:

Dacă ai o infecție dentară care a ajuns până în punctul de a dezvolta puroi trebuie să te prezinți neapărat unui dentist care îți va curăța zona infectată de puroi (dacă e posibil, depinde de cât de avansată este infecția) şi care îți va prescrie tratamentul necesar vindecării având în vedere situația ta particulară (dacă ai vreo alergie, inteleranță, dacă consumi alte medicamente sau dacă ai anumite probleme medicale). Antibioticele nu se pot obține de la farmacie fără rețetă medicală iar infecția dentară lăsată netratată corespunzător se poate înrăutății şi duce chiar la deces sau infecții mai serioase. Până îți rezolvi problema la un medic specializat poți lua un ibuprofen pentru inflamație şi durere.