| StilSanatos a întrebat:

Buna
cine imi da si mie o reteta pentru tort diplomat
dar pe care ati incercat-o? merci mult.

Răspuns Câştigător
| sierjuu a răspuns:

4 plicuri gelatina granulata (5 gr), se inmoaie intr-un pahar cu apa rece cu o ora inainte.
1 plic frisca
5 oua
2 banane ( compot ananas-stafide )
300 gr zahar
8-9 piscoturi
4 linguri faina
300 ml lapte
Se amesteca galbenusurile cu zahar, apoi 4 linguri faina si 300 ml lapte.
Se pune pe foc pentru a se ingrosa putin, se adauga gelatina pe urma se mai fierbe putin dupa care se lasa pentru a se racii (dar sa nu se raceasca prea tare!).
Se aseaza intr-o tava un rand de crema un rand de piscoturi inmuiate in sirop, un rand de banane si stafide apoi iarasi crema.
Se pune in frigider pana a 2-a zi, cand se scoate din frigider se incalzeste putin tava ca tortul sa iese. Deasupra se pune frisca.
Pofta buna!

1 răspuns:
| Dannyjj a răspuns:

Foarte buna intrebarea, voi urmarii aceasta intrebare pentru ca si pe mine ma intereseaza aceasta reteta.